Odzież militarna w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Dotychczas wzbudzała zainteresowanie tylko bardzo specyficznych grup, głównie wojskowych i fanów survivalu. W tej chwili można zaobserwować wzrost zainteresowania tymi dziedzinami i docenienie zalet odzieży militarnej przez szeroką publiczność. Dosadnym dowodem na to jest przedostanie się trendów militarnych, przede wszystkim specyficznej dla tej grupy odzieży, kolorystyki, do powszechnie obowiązującej mody. Od kilku sezonów możemy obserwować na ulicach wysyp ubrań moro, khaki, z wojskowymi oznaczeniami (czy też parawojskowymi) i tym podobnych. O ile samo posiadanie wzorków na ubraniu nie sprawia, że stajemy się użytkownikami odzieży militarnej, o tyle na pewno przekłada się to na jej popularyzację.

Co zatem wyjątkowego oferuje nam odzież militarna? Przede wszystkim niebywałą funkcjonalność. Jej unikalne właściwości zapewnią nam komfort termiczny, tam gdzie zwykłe ubrania się nie sprawdzą. Odzież militarna często wykonana jest z materiałów, które pozwalają skórze oddychać. Podczas upałów zapewnią nam przewiewność i odpowiednie odprowadzanie potu, natomiast w czasie zimy nie dadzą noszącej je osobie zmarznąć, zapewniając komfort i ciepło.

Odzież militarna to określenie bardzo szerokie. Najwyższy stopień wtajemniczenia stawi odzież kontraktowa, używana przez wojska poszczególnych krajów. Oznaczenie odzieży kontraktowej traktowanej jest jako wyznacznik jakości i trwałości. Uważajmy jednak i nie bądźmy zbyt ufni, gdyż zdarzają się przypadki, że producenci nadużywają tego określenia. Zazwyczaj czerwona lampka powinna nam się zapalać, gdy widzimy odzież czy akcesoria „kontraktowe” w niskich cenach. Niestety, za jakość i nowoczesne technologie, musimy zapłacić więcej. Znam przypadek osoby, która skusiła się na zakup plecaka rzekomo „kontraktowego” w zadziwiająco niskiej cenie, którego jakość wykonania pozostawiała wiele do życzenia, w efekcie czego już po dwóch miesiącach ramiona plecaka były naderwane, a całość nie nadawała się do użytku.

Jednak, jeżeli mamy do czynienia z prawdziwą odzieżą kontraktową, możemy mieć pewność, że wydanie nawet większej sumy pieniędzy opłaci się i przełoży na wiele lat zadowolenia z produktu. Jak wiadomo, armia stanowi podstawę bezpieczeństwa każdego kraju, dlatego też można założyć, że przynajmniej w większości przypadków, dostawca wyposażenia wojska będzie dobrany starannie i zgodnie z kryterium najwyższej jakości. My jako odbiorcy możemy na tym skorzystać, kupując właśnie odzież kontraktową, przetestowaną i wybraną przez daną armię.

Odzież militarna, poza wspomnianymi już właściwościami termicznymi, zapewni odbiorcy także szereg innych udogodnień. Za najważniejszą cechę takiej odzieży należy niewątpliwie wskazać ogromną praktyczność. Ubrania takie wyposażone są zwykle w wiele nowoczesnych i przemyślanych rozwiązań, dzięki którym mogą lepiej spełniać potrzeby użytkowników. Odzież militarna charakteryzuje się między innymi dużą ilością kieszeni, schowków, praktycznych zakamarków,  w których można wygodnie schować niezbędne wyposażenie. Przy czym kieszenie czy schowki przemyślane są w ten sposób, żeby dostęp do ich zawartości był łatwy nawet w ekstremalnych warunkach, ale również, żeby schowane tam przedmioty pozostawały bezpieczne i nie mogły na przykład, przypadkowo wypaść nam z kieszeni. To właśnie ilość kieszeni, która pozwala mieć przy sobie mnóstwo rzeczy, jest dla wielu kluczową zaletą odzieży militarnej. Jak wiadomo, entuzjaści takich ubrań częściej mają do czynienia z ekstremalnymi, nietypowymi sytuacjami, dlatego też wiedzą, że odpowiednio dobrane akcesoria i sprzęt pomogą im przetrwać w różnych, często niedających się przewidzieć sytuacjach, jakie można napotkać.

Odzież militarna będzie zatem odpowiednio ciepła lub przewiewna, zależnie od pory roku oraz niezwykle praktyczna, dzięki bardzo przemyślanej konstrukcji. Poza wspomnianymi możliwościami przechowywania wielu rzeczy, odzież tego rodzaju to również często możliwości regulacji jej właściwości zależnie od potrzeb. Mamy tu na myśli, chociażby możliwość regulowania długości nogawek spodni czy też rękawów bluzy, tak aby dobrać odpowiednią długość do warunków atmosferycznych. Kolejnym udogodnieniem będzie również np. możliwość podpięcia lub odpięcia podpinki do odzieży wierzchniej, tym samym dzięki odpowiednio dobranemu „miśkowi” kurtka przejściowa może nam z powodzeniem służyć również w chłodniejsze dni. Odzież militarna wierzchnia będzie również doskonale przystosowana do noszenia przy dużej wilgoci czy też w deszczu – dzięki nowoczesnym membranom i zastosowanym technologiom, deszcz, śnieg czy wilgoć nie będą nam straszne i nie utrudnią nam realizacji powziętych zadań.

odzieżą militarną powiązany będzie temat odzieży taktycznej – czyli właśnie takiej odzieży, która dzięki zastosowanym rozwiązaniom sprawdzi się w nietypowych, ekstremalnych, gdzie praktyczność ma największą wagę. Zatem taka odzież na pewno niepozbawiona będzie specjalnych właściwości – wymienić tu można choćby ognioodporne rękawiczki, pasy taktyczne, wyposażenie ochraniające najbardziej wrażliwe lub narażone na kontuzje części ciała, odpowiednie schowki na noże, narzędzia i inne przedmioty ułatwiające przetrwanie w niespodziewanej sytuacji.

Jeżeli chodzi o kolorystykę odzieży militarnej, będzie to oczywiście zazwyczaj kolorystyka maskująca – to jest wszelkiego rodzaju kamuflaże, zarówno leśne, jak i pustynne, kolory naturalnie występujące w naturze – zielenie, brązy, beże i tym podobne. Dzięki temu użytkownik odzieży będzie jeszcze lepiej chroniony i mniej dostrzegalny w naturalnym krajobrazie, czy to przez ludzi czy przez zwierzęta.

Odzież militarna jednakże może służyć nam nie tylko w takich sytuacjach. Oczywiście do tego została stworzona, aby ułatwić przeżycie w sytuacjach, które zwykłego Kowalskiego raczej nigdy nie będą dotyczyć… Czy też powinno się powiedzieć: oby nigdy nie musiały dotyczyć. Odzież militarna z powodzeniem może być noszona również na co dzień, ułatwiając przetrwanie również w tej miejskiej dżungli. Dzięki jej funkcjonalności możemy być lepiej przygotowani również na wyzwania codziennego dnia.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla młodszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Import samochodu z USA – co można zyskać i na co uważać?

Samochody sprowadzane z Europy są dla nas już codziennością. Dziś coraz więcej osób kieruj…