Długotrwałe zawilgocenie budynków prowadzi do szybszego niszczenia konstrukcji. Wilgoć w pomieszczeniach sprzyja również powstawaniu pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Istnieją różne metody osuszania budynków. Przed ich zastosowaniem należy jednak pamiętać o znalezieniu i usunięciu źródła problemu.

Nieinwazyjne osuszanie budynków

Jedna z powszechnie stosowanych metod osuszania budynków polega na zastosowaniu nagrzewnic. Są to urządzenia, które podnoszą temperaturę powietrza w zawilgoconych pomieszczeniach do kilkudziesięciu stopni Celsjusza, dzięki czemu dochodzi do odparowania wilgoci z warstwy powierzchniowej muru. Podczas stosowania tej metody należy pamiętać o wentylacji pomieszczeń oraz utrzymywaniu odpowiedniej temperatury. Inne nieinwazyjne metody osuszania budynków to absorpcja oraz kondensacja. Istota pierwszej polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia wyposażonego w środek absorbujący wodę, którym może być żel silikonowy, krzemionkowy lub chlorek litu. Działanie osuszaczy kondensacyjnych polega na skraplaniu pary wodnej znajdującą się w powietrzu i odprowadzeniu jej do zbiornika.

Osuszanie budynków metodami inwazyjnymi

W zależności od potrzeb możliwe jest także stosowanie metod inwazyjnych. Ich istotna polega na stworzeniu w murach budynku przegrody uszczelniającej bądź hydrofobowej. Do stworzenia takiej przegrody niezbędne jest nawiercenie mokrych murów budynku i umieszczenie w nich środków hydrofobowych, chroniących budynek przed przesiąkaniem kapilarnym. W przypadku termoiniekcji przed wtłoczeniem roztworu żywicy metylosilikonowej osusza się nawiercone otwory za pomocą urządzeń termowentylacyjnych. Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć jak przebiega takie osuszanie budynków są miejscowością, na terenie której działają firmy stosujące tę metodę. Podstawową zaletą iniekcji, termoiniekcji oraz iniekcji krystalicznej jest szybkość działania. Zastosowanie metod inwazyjnych pozwala uzyskać blokadę hydrofobową już po kilku godzinach od zakończenia osuszania.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla starszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zagadnienia ubezpieczeniowe w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?

Wypożyczanie sprzętu budowlanego to powszechna praktyka w branży, umożliwiająca elastyczno…