Szybki rozwój gospodarczy wiąże się z wdrażaniem nowoczesnych technologii. Ich opracowywanie, testowanie, a następnie realizacja na skalę przemysłową wymaga bogatego asortymentu związków chemicznych. Przemysł chemiczny pracuje pełną parą, aby sprostać oczekiwaniom przedsiębiorstw z różnych branż. Bez ogromnych ilości surowców rozwój gospodarki byłby niemożliwy.

Związki chemiczne stosowane w przemyśle

Każdy sektor gospodarczy potrzebuje konkretnych substancji o określonych właściwościach. Jednak większość surowców chemicznych charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem zastosowania. Dobrym przykładem jest siarczan miedzi, który używany jest jako fungicyd, czyli środek grzybobójczy, ale jest również stosowany do konserwacji drewna. Alkohol metylowy powszechnie używany jako rozpuszczalnik znajduje również zastosowanie w produkcji barwników i włókien syntetycznych. Związki siarki na dużą skalę są stosowane w budownictwie. Stanowią składniki cementu i zaprawy tynkarskiej. Chlor oraz jego związki wykorzystuje się w procesie uzdatniania wody. Kwasy organiczne mają duże znaczenie w farmacji i kosmetyce. Dodatkowo służą do ochrony części ruchomych urządzeń i maszyn.

Jak magazynować środki chemiczne?

Odpowiednie przechowywanie surowców chemicznych ma kluczowe znaczenie dla ich jakości. Wszystkie substancje muszą posiadać kartę charakterystyki, na której ujęte są najważniejsze informacje na temat danego związku. Co więcej, substancje toksyczne muszą być oznakowane we właściwy sposób. Informację o toksyczności danej substancji umieszcza się na etykiecie. Tylko biorąc pod uwagę właściwości danych substancji, można stworzyć optymalne warunki ich przechowywania oraz transportu. Firmy specjalizujące się dostarczaniu surowców chemicznych, takie jak https://www.centro-chem.pl/pl, posiadają specjalnie hale magazynowe i pojemniki przeznaczone do składowania i transportu każdego typu substancji. Błędy w magazynowaniu substancji chemicznych prowadzą do obniżenia ich jakości, a w skrajnych przypadkach doprowadzają do sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu ludzi.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Białko Olimp

  Białko Olimp – zalety stosowania preparatu Białko Olimp jest preparatem proteinowym,…
 • Kreatyna – jaka jest najlepsza?

  Kreatyna to suplement diety cieszący się największą popularnością. Z czego wynika taka pop…
 • Spalanie tłuszczów

  Jak spalić tłuszcz i utrzymać ten stan

  Nowoczesny przemysł produkuje tysiące chemikaliów, które są dla ludzkiego organizmu toksyc…
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym kierować się wybierając skup pojazdów?

Aktualnie coraz więcej Polaków zastanawia się właśnie nad tym zagadnieniem. Czym zatem kie…