Obecnie doskonała pamięć i koncentracja są bardzo przydatne i to nie tylko w szkole, ale również w pracy. Przemęczenie, niewłaściwa dieta, brak odpowiednich ćwiczeń, a także różne choroby mogą spowodować zaburzenia pamięci i koncentracji. Dlatego też coraz więcej osób poszukuje sposobów, które mogą wspomóc pracę mózgu. Które z rozwiązań warto wziąć pod uwagę?

Odpowiednia dieta i suplementy wspomagające pracę mózgu

Nie od dziś wiadomo, że dobra praca mózgu zależy często od tego, czy w codziennej diecie znajdują się odpowiednie składniki. Obecnie często zwraca się uwagę na to, by w posiłkach znajdowały się kwasy omega-3, które są jednym z budulców osłonek mielinowych. Jeśli w codziennej diecie brak jest kwasów tłuszczowych, wtedy mogą pojawiać się problemy z odpowiednim przewodzeniem impulsów nerwowych. To może powodować różne problemy, w tym właśnie słabą koncentrację i pamięć.

Istotnym składnikiem, który może pomóc w przypadku problemów z pamięcią jest L-karnityna, a właściwie acetyl-L-karnityny (ALC). Ta susbtancja pomaga w rozkładaniu tłuszczu i jest często stosowana przez osoby, które chcą wspomóc efekty ćwiczeń. Tymczasem, jak wykazują badania, ten składnik może wspomóc również mózg zarówno w lżejszych, jak i cięższych przypadkach pogorszenia pamięci i koncentracji.

Problemy z pamięcią mogą pojawić się również na skutek niedoborów witamin z grupy B. Wiele z nich odpowiada bowiem za prawidłowe działanie układu nerwowego. Warto zwrócić więc uwagę na wprowadzenie do diety produktów pełnoziarnistych, które zawierają niemal wszystkie witaminy z grupy B. Istotne jest także to, aby dbać o poziom witaminy B12, która znajduje się wyłącznie w produktach odzwierzęcych.

Ćwiczenia na lepszą pracę mózgu

Wszystkim znane są ćwiczenia, które mają na celu poprawienie pracy mózgu. Zazwyczaj są to logiczne zagadki, które wymagają zapamiętywania szczegółów lub układania elementów w odpowiedniej kolejności. Jednak w przypadku zaburzeń pamięci warto zwrócić uwagę nie tylko na ćwiczenia umysłowe, ale także fizyczne. Szczególnie aktywność na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na pracę mózgu, ponieważ potrzebuje on tlenu do intensywnej pracy.

Autor: Marta Śliwa

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla starszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zagadnienia ubezpieczeniowe w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?

Wypożyczanie sprzętu budowlanego to powszechna praktyka w branży, umożliwiająca elastyczno…