Pierwsze próby użycia ultradźwięków (USG) w medycynie wiążą się z początkiem lat 50-tych. Początkowo wykorzystywano je do badania mózgu, a następnie w kardiologii, położnictwie, onkologii i innych dziedzinach medycyny. Obecnie najnowocześniejsze urządzenia do diagnostyki ultrasonograficznej w medycynie opierają się na zasadzie pulsacyjnej echolokacji ultradźwiękowej. USG to drgania fal dźwiękowych w ciągu 20 000 herców, które nie są odbierane przez ucho ludzkie.

Uzyskanie obrazu na urządzeniu USG jest następujące:

Czujniki ultradźwiękowe wysyłają impulsy odbite na interfejsie w tkankach i narządach, które są wychwytywane przez czujniki a następnie analizowane przy użyciu technologii komputerowej. Po przetworzeniu otrzymanych informacji są one konwertowane na obraz i wyświetlane na wyświetlaczu urządzenia USG. Lekarz, analizując obraz, może wyciągnąć wnioski na temat stanu wewnętrznego narządów danej osoby bez interwencji chirurgicznej.

Urządzenie USG Opole posiada najwyższej klasy zapewniając pełną diagnostykę medyczną

W medycynie USG jest najbardziej aktywnie wykorzystywana w położnictwie i ginekologii, gdy według niektórych wskaźników możliwe jest określenie z dużą dokładnością wieku ciążowego, spodziewanej daty urodzenia, masy płodu. Ponadto lekarz może zobaczyć niedobory rozwojowe, i jeżeli występują takie wskazania można rozpocząć wczesne leczenie. Za pomocą urządzenia ultradźwiękowego można zobaczyć, jak płód otrzymuje składniki odżywcze poprzez pępowinę itd.

 

Badanie USG
Badanie USG

Oprócz poradni położniczo-ginekologicznej, USG jest bardzo szeroko stosowane w klinice terapeutycznej, chirurgicznej, przy pomocy ultradźwięków można wykryć obecność guza, w celu dalszego zbadania jego natury. Również za pomocą USG Opole zapewnia pacjentom badanie takich narządów jak: nerki, wątroba, trzustka, wielkość i budowę tarczycy.

Bardzo szeroko stosowane jest USG w pediatrii, nawet od najwcześniejszych dni od urodzenia dziecka, możliwe jest wykonanie badania ultrasonograficznego głowy, serca, nerek i wątroby w celu zidentyfikowania możliwych patologii i podjęcia kroków w celu ich leczenia na wczesnym etapie.

W traumatologii metoda ultradźwiękowa jest stosowana rzadziej, ponieważ impulsy praktycznie nie przechodzą przez kości, ale USG może widzieć stawy pacjenta, co jest ważne dla traumatologów i ortopedów. Ta metoda diagnostyczna wspiera diagnostykę rentgenowską.

Co bardzo istotne do wykonania USG praktycznie nie ma przeciwwskazań, w przeciwieństwie do wskazań, które są bardzo liczne, między innymi ciąża na różnych etapach. USG jest, więc uniwersalną dodatkową metodą badania, która w niektórych przypadkach wyklucza interwencję chirurgiczną w celu diagnozy różnych chorób.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla starszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Import samochodu z USA – co można zyskać i na co uważać?

Samochody sprowadzane z Europy są dla nas już codziennością. Dziś coraz więcej osób kieruj…