Dom Jakie to trudne Unoszenie nóg w podporze cz. 4

Unoszenie nóg w podporze cz. 4

6 min odczyt
0
0
645

Liczba powtórzeń w seriach

A teraz, ile powtórzeń wykonywać? Od strony składu włókien mięśniowych, mięsień prosty brzucha zawiera średnio 46% włókien wolnokurczliwych (typ I) i 54% włókien szybkokurczliwych (typ II). To wskazuje, że liczba powtórzeń może być taka sama (8-12) jak dla większości innych mięśni. Tak można ćwiczyć na maszynach, na których możemy zwiększać obciążenie. Ale, ćwicząc na poręczach, musimy dojść do takiego stanu, w którym nie będziemy już mogli wykonać kolejnego pełnego powtórzenia. Przeciętnie będzie to więc jakieś 20-30 powtórzeń, ale zależy to od stopnia wy-trenowania.

Inne zasady oddychania

Każdy, kto dłużej ćwiczy na siłowni, ma w sobie nawyk zatrzymywania powietrza w płucach przed przystąpieniem do ciężkiej pracy, np. przed wyciśnięciem dużego ciężaru. Do wypuszczania powietrza z płuc dochodzi wtedy, gdy już zostanie wykonana najcięższa praca. Taki sposób oddychania doskonale się sprawdza w wielu ćwiczeniach siłowych, ale nie w ćwiczeniach na mięśnie proste brzucha.

Zatrzymanie powietrza w płucach pociąga bowiem za sobą znaczny wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego, co usztywnia mięśnie proste brzucha i w konsekwencji uniemożliwia ich „zwinięcie”. Można to przyrównać do zwijania skóry, gdy jest ona elastyczna. Nie ma wtedy kłopotu z jej zwinięciem, wystarczy jednak, że się usztywni, np. z powodu zimna, a wtedy zwinięcie jej staje się trudne.

To nie gwarantuje szczupłej talii

Miejsca odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie zależą od naszych uwarunkowań genetycznych, a poza tym, są inne u kobiet i inne u mężczyzn. Jednak wykonywanie ćwiczeń na jakąś grupę mięśniową powoduje wzrost gęstości tkanki mięśniowej w tej grupie oraz większe napięcie spoczynkowe tych mięśni. W przypadku mięśni prostych brzucha zapewni to bardziej płaski brzuch.

Redukcja grubości tkanki tłuszczowej przykrywającej mięśnie brzucha zależy jednak przede wszystkim od diety (dobowego bilansu energetycznego) i ilości treningów aerobowych i wydolnościowych. Kulturyści w okresie budowania masy mięśniowej mają tak samo wspaniałe mięśnie brzucha jak na zawodach, tyle tylko, że są one przykryte warstwą tłuszczu podskórnego i dopiero przejście na cykl przedstartowy powoduje redukcję tego tłuszczu i pojawienie się tych mięśni w pełnej krasie. Natomiast tak rażące, wyraźnie „wydęte” brzuchy widoczne u niektórych zawodowcy kulturystów na turniejach, wiążą się albo ze zbyt intensywnym ładowaniem węglowodanowym w przeddzień występu, albo z przerostem organów wewnętrznych w wyniku niedozwolonego (w sporcie amatorskim) wspomagania. Redukcję tłuszczu wewnątrzmięśniowego może też zaburzać przyjmowanie insuliny.

Sylweriusz Łysiak

DODATKOWE OBCIĄŻENIE ZBĘDNE

Stopień trudności w tym ćwiczeniu zależy od stopnia ugięcia nóg w stawach kolanowych. Im nogi mniej ugięte, tym ćwiczenie jest trudniejsze. Najtrudniej wykonać je przy nogach niemal wyprostowanych (przy nogach całkowicie wyprostowanych praca spoczywa głównie na mięśniach zginaczach stawów biodrowych). W takich warunkach nie ma potrzeby stosować dodatkowego ciężaru. Gdy ćwiczenie staje się zbyt lekkie wtedy bardziej prostujemy nogi, a w końcu możemy przejść do jego wykonywania w zwisie na drążku, co jest najtrudniejszą formę (brak podparcia pod dolny grzbiet). W skrajnym przypadku można dojść nawet do tego, że stopami będziemy dotykali drążka.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
  • Czym ciąć panele podłogowe?

    Czeka Cię wymiana paneli podłogowych? Nigdy tego nie robiłeś? Trudne wyzwanie przed Tobą. …
  • Skup aut – jak to działa?

    Sprzedaż samochodu jest nie lada wyzwaniem i wielu osobom spędza sen z powiek. Zazwyczaj z…
  • Sposób na naturalny izotonik

    Sposób na naturalny izotonik Napoje izotoniczne, popularnie nazywane izotonikami, to must …
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym ciąć panele podłogowe?

Czeka Cię wymiana paneli podłogowych? Nigdy tego nie robiłeś? Trudne wyzwanie przed Tobą. …