Transport Specjalny

Odbywa się na nieco innych warunkach i zasadach niż w przypadku zwykłego transportu drogowego, dlatego też niekiedy nazywany jest jako Specjalistyczny Transport Drogowy. Charakter i uwarunkowania wymagają indywidualnego podejścia do każdego zlecenia. Środek transportowy musi być adekwatny do rozmiaru, specyfiki, materiału czy wagi ładunku. Wymienione czynniki są przykładowymi, choć można określić je jako podstawowe. Oczywiście występuje jeszcze szereg innych uwarunkowań które, wpływają na to, że przewożony ładunek odbyć się musi w specjalistyczny sposób.

Nie łatwo byłoby omówić wszystkie formy transportu specjalnego, gdyż w czasach prężnie działającego przemysłu, na rynku występują towary o różnej specyfikacji pod względem transportu. Wymienić należy jednak grupy, których transport nie jest możliwy bez zastosowania fachowego sprzętu, oraz odpowiedniej logistyki. Do grup tych zaliczyć należy:

  • Przewozy niebezpiecznych towarów
  • Ładunki ponad gabarytowe
  • Transport towarów wymagających chłodzenia
  • Transport pojazdów i maszyn

Przewozy niebezpiecznych towarów

Towary, które tworzą ryzyko wybuchu, czy inne towary niebezpieczne, chemiczne, łatwopalne czy toksyczne wymagają także transportu specjalnego. O ile w tym przypadku niewymagany jest niezwykle specjalistyczny sprzęt, o tyle podstawą jest doświadczenie i przeszkolenie kierowcy. To od jego umiejętności i wiedzy uzależnione jest bezpieczeństwo, nie tylko na drodze, ale również dobro środowiska naturalnego..

Ładunki ponad gabarytowe

Dotyczy ładunków, których gabaryt, czyli waga i rozmiar nie mieszczą się w standardowych ramach. Dlatego też wymagają zastosowania odpowiednich środków logistycznych, właściwie zaplanowanej trasy, na której nie będzie przeszkód w postaci zwężeń, mostów o małej nośności czy niskich przejazdów. Niezbędny jest także sprzęt, który najpierw załaduje a później, przetransportuje ładunek. W transport gabarytowy zaangażowane są całe zespoły wysoko wykwalifikowanych osób.

Transport towarów wymagających chłodzenia

Transport towarów wymagających chłodzenia w wielu przypadkach odbywa się na specjalnych zasadach. Zwłaszcza gdy temperatura jest ujemna. Taki rodzaj transportu wymaga zastosowania specjalnych chłodni, kontenerów czy wagonów termicznych. Transport tego typu nie stwarza wysokiego zagrożenia na drodze.

Transport pojazdów i maszyn

Wykorzystywany przez firmy, które chcą przemieścić do miejsca docelowego pojazdy, które nie są w stanie same pokonać takiego dystansu, lub nie pozwalają na to ich rozmiary, lub inne cechy charakterystyczne. Obecnie najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana forma transportu specjalnego, Wymaga indywidualnego podejścia do każdej sprawy, oraz właściwego zaplanowania trasy.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla starszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Import samochodu z USA – co można zyskać i na co uważać?

Samochody sprowadzane z Europy są dla nas już codziennością. Dziś coraz więcej osób kieruj…