Sposób na naturalny izotonik

Napoje izotoniczne, popularnie nazywane izotonikami, to must have każdego, kto czynnie uprawia sport. Nie ma tu znaczenia czy grasz w piłkę nożną czy też lubisz konkretne treningi na siłowni.  Podczas każdego intensywnego wysiłku spalasz mnóstwo kalorii oraz pozbywasz się dużej ilości wody, co może prowadzić do osłabienia i odwodnienia organizmu. W takiej sytuacji dobrze jest mieć pod ręką właśnie izotonik, który pomoże odżywić i nawodnić organizm.

Czy sklepowe izotoniki są zdrowe?

Napoje izotoniczne dostępne na półkach sklepowych zawierają odpowiednie stężenia elektrolitów i innych substancji odżywczych, które w szybkim czasie pomogą nam zadbać o odpowiedni stan naszego ciała.  W składzie takiego napoju znajdziemy również zestaw witamin, węglowodany oraz szereg potrzebnych nam makroelementów. Niestety producenci izotoników nie poprzestają zazwyczaj na tych substancjach i dodają do swoich produktów tak zwane „ulepszacze”, które mają sprawić, że chętniej sięgniemy po konkretny produkt. Są to zazwyczaj barwniki nadające odpowiedni kolor oraz sztuczne konserwanty pozwalające przedłużyć żywotność produktu.

Jak przygotować naturalny izotonik

Dużo lepszym rozwiązaniem od gotowego napoju dostępnego w sklepie jest wykonanie własnego, naturalnego izotoniku. Napój przygotowany własnoręcznie nie tylko spełni swoje podstawowe funkcję ale i pozwoli nam mieć kontrolę nad substancjami, które spożywamy. Istnieje wiele przepisów na tego typu napoje opierające się na różnych składnikach i opcjach smakowych. Podstawową zasadą przy komponowaniu naturalnego izotoniku jest wybór odpowiednio zmineralizowanej wody, która będzie podstawą napoju, a następnie dodawanie do niej źródła glukozy i naturalnych witamin. Przykładem takiego domowego izotoniku może być mieszanka wody, miodu oraz soku z cytryny.

Odpowiednie nawodnienie organizmu to jedno z kluczowych zadań niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania na co dzień, szczególnie w przypadku uprawiania sportu. Naturalny izotonik nie tylko ugasi pragnienie i nie dopuści do odwodnienia organizmu ale i pozwoli kontrolować spożywane substancje chemiczne, co jest niezwykle ważne dla osób dbających o swoje zdrowie i odżywiających się w sposób zbilansowany i świadomy.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla młodszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Import samochodu z USA – co można zyskać i na co uważać?

Samochody sprowadzane z Europy są dla nas już codziennością. Dziś coraz więcej osób kieruj…