Stwierdzając, że chce się wybrukować podjazd lub taras zazwyczaj stajemy przed nie lada wyzwaniem. Bo która kostka najlepiej sprawdzi się w danym zastosowaniu, a która będzie po prostu ładniej wyglądać? Jest kilka rodzajów kostki brukowej a każdy z nich jest inny pod względem estetycznym i wytrzymałościowym, dlatego kostka kostce nierówna.

Betonowa

Kostka brukowa
Kostka brukowa

Najpopularniejszy i najtańszy produkt, sprzedaż kostki brukowej betonowej jest zdecydowania największa na naszym rynku. Można ją wykorzystać wszędzie, od uliczek w ogrodzie po parkingi. Należy jednak zwracać uwagę na jakość i dokładny skład, gdyż nie wszystkie są wyprodukowane w ten sam sposób. Kostkę betonową dzielimy na jedno i dwuwarstwową. Ta druga wyróżnia się dodatkiem żwiru do betonu, który naturalnie zwiększa jej wytrzymałość, a dodatkowo posiada osobną warstwę (grubości 5-8 mm) odpowiedzialną za wartości estetyczne.

Kamienna

To zdecydowanie droższa opcja od kostki betonowej. Najpopularniejszym z kamieni wybieranych przez klientów jest granit, ale spotkać również można kostki z piaskowca, sjenitu, bazaltu i wapienne.

Odróżnić z tej grupy należy kostkę bazaltową, gdyż nie nadaje się do użycia na terenach otwartych.  W przypadku jej namoczenia staje się po prostu bardzo śliska. Wszystkie pozostałe kostki kamienne wyróżniają się zdecydowanie trwałością, a ich niewątpliwą zaletą jej bardzo długie zachowanie walorów estetycznych.

Kamień polny

Każdy na pewno spotkał się w niejednym polskim mieście z „kocimi łbami”. To jest właśnie kostka z kamienia polnego. Jej nieregularny kształt odróżnia ją od wszelkich innych rodzajów kostek, nadaje powierzchni indywidualny i niepowtarzalny styl, jednak zwrócić należy uwagę, że nie w każdym miejscu taka kostka brukowa Rzeszów będzie pasować. Kolejną kwestią jest samo jej położenie. W odróżnieniu od standardowych kostek, których układanie jest stosunkowo proste, odpowiednie położenie kostki z kamienia polnego wymagana sporych umiejętności. Warto więc zadbać aby robił to ktoś z odpowiednim doświadczeniem.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lokalizacja wycieków to bardzo ważna sprawa

Wycieki mogą bardzo zaszkodzić. Firma Lakus, spółka z o.o. zajmuje się lokalizowanie wycie…