Stwierdzając, że chce się wybrukować podjazd lub taras zazwyczaj stajemy przed nie lada wyzwaniem. Bo która kostka najlepiej sprawdzi się w danym zastosowaniu, a która będzie po prostu ładniej wyglądać? Jest kilka rodzajów kostki brukowej a każdy z nich jest inny pod względem estetycznym i wytrzymałościowym, dlatego kostka kostce nierówna.

Betonowa

Kostka brukowa
Kostka brukowa

Najpopularniejszy i najtańszy produkt, sprzedaż kostki brukowej betonowej jest zdecydowania największa na naszym rynku. Można ją wykorzystać wszędzie, od uliczek w ogrodzie po parkingi. Należy jednak zwracać uwagę na jakość i dokładny skład, gdyż nie wszystkie są wyprodukowane w ten sam sposób. Kostkę betonową dzielimy na jedno i dwuwarstwową. Ta druga wyróżnia się dodatkiem żwiru do betonu, który naturalnie zwiększa jej wytrzymałość, a dodatkowo posiada osobną warstwę (grubości 5-8 mm) odpowiedzialną za wartości estetyczne.

Kamienna

To zdecydowanie droższa opcja od kostki betonowej. Najpopularniejszym z kamieni wybieranych przez klientów jest granit, ale spotkać również można kostki z piaskowca, sjenitu, bazaltu i wapienne.

Odróżnić z tej grupy należy kostkę bazaltową, gdyż nie nadaje się do użycia na terenach otwartych.  W przypadku jej namoczenia staje się po prostu bardzo śliska. Wszystkie pozostałe kostki kamienne wyróżniają się zdecydowanie trwałością, a ich niewątpliwą zaletą jej bardzo długie zachowanie walorów estetycznych.

Kamień polny

Każdy na pewno spotkał się w niejednym polskim mieście z „kocimi łbami”. To jest właśnie kostka z kamienia polnego. Jej nieregularny kształt odróżnia ją od wszelkich innych rodzajów kostek, nadaje powierzchni indywidualny i niepowtarzalny styl, jednak zwrócić należy uwagę, że nie w każdym miejscu taka kostka brukowa Rzeszów będzie pasować. Kolejną kwestią jest samo jej położenie. W odróżnieniu od standardowych kostek, których układanie jest stosunkowo proste, odpowiednie położenie kostki z kamienia polnego wymagana sporych umiejętności. Warto więc zadbać aby robił to ktoś z odpowiednim doświadczeniem.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak znaleźć profesjonalnego mechanika samochodowego?

Czy planujesz wymianę sprzęgła? A może chcesz naprawić zawieszenie pojazdu? Albo zależy Ci…