Dom Dla starszych Rozliczenie NGO – co warto wiedzieć?

Rozliczenie NGO – co warto wiedzieć?

3 min odczyt
0
0
274
Koniec roku to koniec podsumowań, również w przypadku organizacji pożytku publicznego. Warto wiedzieć jak rozliczyć się z otrzymanych dotacji i jakie są terminy niewykorzystanej części otrzymanych środków finansowych.

Otrzymane dotacje

Dotacje, które otrzymała organizacja pozarządowa na realizację zadań publicznych muszą być rozliczone – o tym wie każdy z nas. Dokładne terminy rozliczeń znajdują się w umowie przyznającej dotację danej organizacji. Należy dokładnie sprawdzić w jaki sposób organ dotujący określił termin rozliczenia środków pochodzących z dotacji i jaki jest termin ich wykorzystania. Warto wiedzieć, że są to dwa różne terminy. Często czas wykorzystania środków finansowych z dotacji pokrywa się z końcem roku kalendarzowego. Trzeba podkreślić, że ustawa o finansach publicznych dokładnie określa termin na wykorzystanie dotacji – ostatnim dniem może być maksymalnie 31 grudnia. W praktyce oznacza to, że do tego dnia możemy ponosić wydatki w ramach otrzymanych pieniędzy.

Usługi księgowe – czy mogą być ujęte w projekcie realizowanym przez NGO?

Usługi księgowe jak najbardziej mogą być uwzględnione w kosztach realizacji projektu. Są to tzw. koszty pośrednie, które organizacja musi ponieść, aby w prawidłowy sposób wykonać zadanie, ale nie są kosztami tzw. programowymi. Koszty księgowe mogą obejmować firmę zewnętrzną, np. usługi księgowe Łódź. Organizacja pozarządowa bowiem nie jest zobowiązana do zatrudniania własnych pracowników, może powierzać wykonywanie określonych działań podmiotom zewnętrznym. Dowodem poniesionego wydatku dla dotującego będzie tutaj umowa zawarta między organizacją pozarządowym a biurem rachunkowym.
Warto wiedzieć, że termin rozliczenia projektu to 30 dni, jednak w umowie dotacyjnej termin może być skrócony, np. do 15 dni jeżeli zadanie publiczne realizowane jest na terytorium Polski.
Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla starszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Import samochodu z USA – co można zyskać i na co uważać?

Samochody sprowadzane z Europy są dla nas już codziennością. Dziś coraz więcej osób kieruj…