Dom Dla starszych Ładunek pozytywnego myślenia

Ładunek pozytywnego myślenia

19 min odczyt
0
0
753

„Mając wysoki poziom inteligencji emocjonalnej, myślimy adaptacyjnie – jesteśmy w stanie zachować optymizm, dostrzec pozytywną stronę problemu i nie poddawać się w trudnej do rozwiązania sytuacji. O tym, jak rozwijanie inteligencji emocjonalnej może nam pomóc poprawić sobie życie – mówi dr JOHN PELLITTERI, psycholog i terapeuta, badacz inteligencji emocjonalnej.”

NEWSWEEK PSYCHOLOGIA:  Inteligencja emocjonalna to temat, który coraz częściej pojawia się w kontekście psychologii pozytywnej. Jak pana zdaniem ten rodzaj inteligencji wpływa na pozytywne nastawienie do życia?

JOHN PELLITTERI: Inteligencja emocjonalna to zestaw określonych umiejętności. Gdy ludzie zaczynają je rozwijać oraz z nich korzystać, okazuje się, że jednocześnie wzmacniają swoje życie w wielu różnych kierunkach. Gdy umieją odpowiednio zarządzać i regulować własnymi emocjami, pomaga im to w przystosowaniu się do rozmaitych życiowych sytuacji. Jednym z przykładów może być chroniczny stres, pod wpływem którego żyje obecnie wielu ludzi. Może on powodować nie tylko problemy natury psychologicznej, jak depresja czy poczucie bezradności, ale również jest przyczyną problemów natury medycznej, na przykład nadciśnienia czy osłabienia układu odpornościowego. Ludzie z wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej potrafią zachować pozytywne nastawienie, którego stres nie jest w stanie zakłócić, a więc umiejętnie zarządzają swoim stresem. Inteligencja emocjonalna pomaga również poprawiać relacje z innymi ludźmi, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie zrozumieć drugiego człowieka, okazać mu empatię, a także uczymy się komunikować emocje w efektywny sposób. A to z kolei oznacza lepsze porozumienie z rodziną, współpracownikami czy przyjaciółmi.

Możemy to nazwać umiejętnościami społecznymi?

– Tak, możemy to nazwać umiejętnościami społecznymi, jednak nie należy tego mylić z inteligencją społeczną. Inteligencja społeczna to wiedza na temat tego, jak odpowiednio zachowywać się w kontaktach z innymi ludźmi, podczas gdy inteligencja emocjonalna to zrozumienie, jak nasze emocje wpływają na drugą osobę oraz jak my możemy wpłynąć na emocje drugiej osoby. Na przykład: jeśli mój przyjaciel jest bardzo zestresowany, sfrustrowany lub niespokojny i ja jestem w stanie wpłynąć na jego emocje, aby go uspokoić, to poprawiam jego dobre samopoczucie, a przy tym także swoje. Krótko mówiąc – inteligencja emocjonalna bezsprzecznie wpływa pozytywnie na interakcje i relacje społeczne.

Czy to znaczy, że rozwijając inteligencję emocjonalną, jesteśmy w stanie zmienić swój sposób myślenia o sobie samych i o innych na bardziej pozytywny?

Psychologia
Psychologia

– Tak, emocje i myśli są ściśle ze sobą powiązane. Twoje emocje wpływają na twój sposób myślenia, ale i twoje myślenie wpływa na to, co czujesz. Myślenie człowieka z wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej można nazwać bardziej adaptacyjnym. Taki człowiek jest w stanie zachować optymizm i nie poddawać się, gdy zostanie postawiony w trudnej do rozwiązania sytuacji. Jest w stanie dojrzeć pozytywną stronę problemu, być może dostrzec pojawiające się możliwości, znaleźć coś pomocnego lub użytecznego. Posiada więc umiejętność dostosowania się do sytuacji, podczas gdy człowiek z niskim poziomem IE szybko czuje się bezradny i poddaje się w obliczu problemu.

Co dzieje się w związku, w którym jedna z osób ma wysoki poziom inteligencji emocjonalnej, a druga niski lub przeciętny? Czy umieją się porozumieć?

– Od wielu lat prowadzę sesje psychoterapeutyczne dla par i czasami przychodzą do mnie właśnie takie, w których jedna strona jest bardziej wrażliwa i świadoma aktualnej sytuacji swojego związku, a druga strona sprawia wrażenie „odciętej”. To bardzo trudne wyzwanie dla obu stron, ponieważ osoba z wysoką inteligencją emocjonalną musi być bardzo cierpliwa i rozumieć, że jej partner musi nabyć określone umiejętności, co wymaga czasu i pracy. Z kolei osoba z niskim poziomem musi chcieć rozwinąć w sobie umiejętności związane z inteligencją emocjonalną, a przede wszystkim być na nie otwarta.

Wnioskuję z tego, że skoro w relacji bliskich osób różnice w poziomach inteligencji emocjonalnej mogą generować konflikty, to co dopiero w relacjach bardziej odległych. Ale paradoksalnie, aby je rozwiązać, również trzeba odwołać się do siły tej właśnie inteligencji, prawda?

– Jedno z narzędzi, które wykorzystuję na moich szkoleniach, służy do rozwiązywania konfliktów interpersonalnych na gruncie inteligencji emocjonalnej. Obie osoby zaangażowane w konflikt muszą określić, co czuły one same oraz co czuła druga osoba. Co sprawiło, że ja się poczułem w określony sposób i co sprawiło, że druga osoba się tak poczuła. Bazując więc na emocjach, każda z osób zaangażowana w konflikt jest w stanie zrozumieć drugą stronę oraz siebie samego. Narzędzie, o którym mówię, praktycznie pozwala nie tylko natychmiast rozwiązać konflikt, ale również uczy nas tej bezcennej umiejętności emocjonalnej i społecznej na przyszłość. Z całą pewnością inteligencja emocjonalna pomaga redukować konflikty interpersonalne.

Jakie miejsce w inteligencji emocjonalnej zajmuje empatia?

– Empatia jest jej bardzo ważnym komponentem. Związana jest z percepcją emocjonalną, która pomaga w rozpoznawaniu emocji. W przypadku dziecka empatia rodziców jest istotna dla rozwoju jego mózgu – nazywa się to „emocjonalnym dostrojeniem”. Gdy rodzice okazują swojemu małemu dziecku empatię, odczuwa ono zrozumienie dla własnych emocji, co jest niewyobrażalnie ważne dla zdrowego rozwoju człowieka w ogóle. W dalszej edukacji natomiast, gdy uczniowie lub studenci czują się zrozumiani przez nauczyciela, odczuwają większy komfort z przebywania w klasie. Z kolei w psychoterapii empatia psychoterapeuty w stosunku do klienta jest bardzo istotna dla powodzenia całego procesu zdrowienia.

Gdyby było możliwe za dotknięciem magicznej różdżki zmienić świat, co by pan zrobił, aby ludzie mogli doświadczać dobrego, szczęśliwego życia oraz korzystali z dobrodziejstwa chwili tu i teraz?

– To bardzo dobre pytanie… Gdybym rzeczywiście miał taką magiczną moc, sprawiłbym, aby wszyscy ludzie mogli mieć pozytywny obraz samych siebie. Akceptowali samych siebie, mieli silną, niezachwianą samoocenę i czuli się dobrze w swoim własnym towarzystwie. Dzięki temu wprowadzaliby swoje pozytywne emocje i uczucia w interakcje z innymi ludźmi. Taka zmiana pomogłaby każdemu człowiekowi wieść dobre życie, którego nie zakłócałyby takie emocje jak żal, smutek czy niepokój związany z niepewną przyszłością. Niestety, nie mam takiej mocy, dlatego skupiam się na nauczaniu ludzi rozwijania inteligencji emocjonalnej.

Wydaje się, że myślenie o swoim życiu bez satysfakcji najczęściej dotyka ludzi, którzy wchodzą w tzw. wiek średni. Na co zwróciłby pan ich uwagę?

– Po pierwsze, w wieku 40-50 lat zupełnie naturalne jest przechodzenie przez kryzys wieku średniego. Przeprowadzamy wtedy rewaluację naszych związków, kariery i patrząc na swoje życie, możemy czasami odczuwać smutek lub depresję. Gdy patrzymy wstecz na całe nasze życie, często dochodzimy do wniosku, że sporo straciliśmy. Młodość, możliwe, że zdrowie, żałujemy niektórych decyzji, a być może coś nas frustruje. Warto pamiętać, że takie odczucia są zupełnie naturalne w tym wieku. Ważne, żeby to zrozumieć i zaakceptować taką kolej rzeczy.

Tu znowu kłania się inteligencja emocjonalna, ponieważ gdy jest ona wysoka, łatwiej możemy zaakceptować etap życia, w którym się obecnie znajdujemy i przystosować się do niego. Jeśli jesteśmy w stanie znaleźć w tej sytuacji optymizm i nadzieję, wiele aspektów naszego życia może się zmienić. Być może nasze życie nie ułożyło się tak, jak się tego spodziewaliśmy, ale nie znaczy to wcale, że z optymizmem i nadzieją, podejmując zdrowe wybory, nie możemy go ułożyć w satysfakcjonujący dla nas sposób. Zazwyczaj, gdy doświadczamy nieprzyjemnych emocji, jesteśmy niezadowoleni, zawiedzeni, pełni obaw, odczuwamy złość. Oznacza to, że coś w naszym życiu zostało zaburzone i brakuje w nim równowagi. Gdy natomiast jesteśmy szczęśliwi, odczuwamy satysfakcję i spokój, to znaczy, że osiągnęliśmy równowagę.

Co możemy zrobić dla siebie, aby taką równowagę osiągnąć?

– Uważam, że dobrym początkiem pozytywnych zmian w naszym życiu jest poznanie samego siebie i zrozumienie wyznawanych wartości, identyfikacja swoich potrzeb oraz sensu własnego życia. Aby poznać swoje umiejętności emocjonalne i społeczne, można na przykład zrobić sobie test na inteligencję emocjonalną. To nie jest zwykły psychotest – daje on naprawdę wartościowe informacje, nie jest jednak jedyną miarą, która zbliża nas do poznania samych siebie. Tych miar jest co najmniej kilka, jednak aby zainicjować zmianę, potrzebny jest ten pierwszy krok. Poznanie samego siebie wymaga również odwagi, aby stawić czoło odkryciom, które być może nie będą dla nas miłe lub komfortowe. Ale dopiero po takim uczciwym spotkaniu ze sobą będziemy mogli zdecydować, jakie cele życiowe chcielibyśmy sobie postawić i jak możemy je osiągnąć.

MARZENA MARTYNIAK

psycholog, członek Międzynarodowego Towarzystwa Inteligencji Emocjonalnej, współwłaścicielka przedszkola Kraina Emocji i założycielka Instytutu Rozwoju Emocji. Autorka polskiej wersji programu edukacyjnego dla przedszkoli „inteligencja emocjonalna w przedszkolu”. Trener i coach. Prowadzi badania, szkolenia i warsztaty dla dorosłych, nauczycieli i dyrektorów szkół z rozwijania inteligencji emocjonalnej

DR JOHN PELLITTERI

psycholog i terapeuta z ponad 25-letnim doświadczeniem w pracy zawodowej. Związany z New York University oraz Queens College New York. Prezes i współzałożyciel ISEI (Międzynarodowa Społeczność Inteligencji Emocjonalnej), prowadzi badania nad inteligencją emocjonalną. Jako profesor nadzwyczajny i dyrektor programu w Queen College prowadzi szkolenia i jako superwizor nadzoruje zawodowych trenerów

Wydaje się, że myślenie o swoim życiu bez satysfakcji najczęściej dotyka ludzi, którzy wchodzą w tzw. wiek średni. Na co zwróciłby pan ich uwagę?

– Po pierwsze, w wieku 40-50 lat zupełnie naturalne jest przechodzenie przez kryzys wieku średniego. Przeprowadzamy wtedy rewaluację naszych związków, kariery i patrząc na swoje życie, możemy czasami odczuwać smutek lub depresję. Gdy patrzymy wstecz na całe nasze życie, często dochodzimy do wniosku, że sporo straciliśmy. Młodość, możliwe, że zdrowie, żałujemy niektórych decyzji, a być może coś nas frustruje. Warto pamiętać, że takie odczucia są zupełnie naturalne w tym wieku. Ważne, żeby to zrozumieć i zaakceptować taką kolej rzeczy.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla starszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lokalizacja wycieków to bardzo ważna sprawa

Wycieki mogą bardzo zaszkodzić. Firma Lakus, spółka z o.o. zajmuje się lokalizowanie wycie…