Główne problemy inwestora, czyli co i jak zaplanować, żeby budowało się sprawniej

Budowa własnego, wymarzonego domu to wielkie przedsięwzięcie dla jego przyszłych właścicieli. Dla większości osób będzie to prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy przyjdzie im zmierzyć się z niuansami technicznymi budownictwa, nazwami wszystkich potrzebnych do budowy i wykończenia domu rzeczy oraz z całą dokumentacją, jaką muszą posiadać, aby ten dom wybudować. Jednak należy zaznaczyć, że są pewne sprawy, które należy przemyśleć i wykonać zanim rozpoczniemy budowę domu.

Głównym powodem przemyśleń jest określenie, gdzie dom chcemy postawić, czyli zakup odpowiedniej działki. Należy mieć świadomość, że nie każda działka będzie stwarzała możliwości wybudowania upragnionego domu. Dzieje się tak dlatego, iż przede wszystkim istnieje coś takiego jak plan zagospodarowania przestrzennego, który określa charakterystykę budynków, jakie mogą istnieć na jego terenie. Przykładowo, czasem taki plan przewiduje, że dom stawiany na danym terenie nie może zajmować więcej niż określony procent całej działki, a wysokość budynku musi zamykać się w pewnej określonej wielkości.

Po zakupie działki warto byłoby zaczerpnąć informacji o przyłączach mediów, czyli kosztach uzbrojenia działki. Może zdarzyć się, że zakupiona nieruchomość będzie posiadała niezbędne media typu zaopatrzenie w prąd, wodę, kanalizację i ewentualnie gaz, ale nie zawsze tak się dzieje. Jeśli dana działka nie jest uzbrojona w żadne media, należy dowiedzieć się w odpowiednim urzędzie (miasta, gminy) o warunki przyłączy oraz o to, czy na danym terenie jest to zapewnione odgórnie, czy jednak będziemy musieli wykonać niektóre prace na koszt własny. W momencie, w którym zdobędziemy informacje na temat mediów oraz o to jakie warunki musi spełniać projekt naszego domu, musimy takowy projekt zakupić w pracowni architektonicznej lub, co będzie nieco droższe, zaprojektować go razem z architektem. Jeśli planujemy zakup nieruchomości na przykład na ternie Krakowa, należy przejrzeć projekty domów Kraków, aby wyszukać najbardziej interesujący. Do projektu powinien zostać dołączony także kosztorys inwestorski budowy, który jest niezbędny, jeśli inwestycja będzie finansowana kredytem.

Jeśli chodzi o formalności związane z pozwoleniem na budowę domu, to obecnie nie jest ono wymagane pod pewnymi warunkami, dlatego też warto dowiedzieć się w odpowiednim dla danego terenu urzędzie, jakie dokumenty musimy przypuszczalnie dostarczyć, by takie pozwolenie zdobyć. Jeśli rzeczywiście będą musiały zostać załatwione takie formalności, wówczas musimy liczyć się z czasem oczekiwania na odpowiedź urzędową.

Istotnym elementem jest również dostosowanie systemu prac budowlanych do naszych preferencji oraz oczywiście zasobności portfela. Mogą być one prowadzone systemem gospodarczym (tańszym) lub zleconym. Pierwszy z nich przewiduje, że będziemy aktywnie uczestniczyć w budowie własnego domu, natomiast drugi charakteryzuje się zleceniem wybranej firmie nadzoru i prowadzenia budowy. Każda budowa wymaga oprócz tego, aby znajdował się na niej kierownik budowy, który będzie odpowiedzialny za wszystkie etapy budowy domu, ponieważ jest on fachowcem, posiadającym wszelkie wymagane kwalifikacje i uprawnienia. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy musieli się budową w ogóle interesować. To w naszym interesie leży nadzór nad tym, czy prace przebiegają zgodnie z wszelkimi wcześniejszymi ustaleniami.

MS.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Import samochodu z USA – co można zyskać i na co uważać?

Samochody sprowadzane z Europy są dla nas już codziennością. Dziś coraz więcej osób kieruj…