Odrębny temat to piece. Wymiana drzwiczek paleniskowych w piecu kuchennym czy pokojowym, płyty kuchennej czy ramy piecowej na szczęście przydarza się rzadko i jest zadaniem raczej dla zduna niż majsterkowicza. Tylko pozornie proste wydaje się też czyszczenie kaflowego pieca. Nie ma wielkiego problemu, gdy piec ma drzwiczki wyczystkowe albo kafle z korkami, przez które można dostać się do sadzy i ją z kanałów pieca usunąć. Niestety, często piece nie mają tego udogodnienia. Trzeba wtedy znaleźć układ kanałów pieca i wybić kafel, a przy tej okazji zainstalować drzwiczki wyczystkowe lub kafel z korkiem. To zadanie przekraczające na ogół cierpliwość domowych majsterkowiczów.

Niestety często zachodzi potrzeba by posezonowy przegląd dotyczył nie tylko wnętrza urządzenia ale również zewnętrznej części kominka dla podreperowania nadszarpniętej podczas eksploatacji estetyki zarówno elementy zewnętrze, jak i wewnętrzne można pomalować odporną na wysokie temperatury farbą. Te, które wykonano z mosiądzu lub pokryte są brązem, można wyczyścić specjalnymi preparatami, a niklowane i złocone bardzo delikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką (ostrożnie, by nie zdrapać cieniutkiej warstewki). W piecach uszkodzone kafle są najczęściej następstwem długotrwałej eksploatacji i dlatego przed przystąpieniem do prac, które mają na celu poprawę wyglądu urządzenia, trzeba zwrócić się do zduna, by ocenił stan wymurówki. Miejsca, w których można dokonać wymiany kafli na nowe, są ściśle określone. W kaflowym piecu pokojowym lub piecokominku można dokonać wymiany cokołów oraz kafli bezpośrednio przylegających do drzwiczek piecowych (a także kafli nad drzwiczkami), jak również gzymsów górnych i kafli znajdujących się w pierwszym rzędzie pod gzymsami. W kaflowej kuchni można wymienić gzymsy i pierwszy rząd kafli leżący pod nimi oraz kafle, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie duchówki i pod ramą kuchenną, kafle wokół drzwiczek piecowych, podobnie jak cokoły dolne i kafle znajdujące się w pierwszym rzędzie u dołu kuchni. W przypadku dużej ilości pękniętych czy obitych kafli powinno się rozebrać piec i postawić go od nowa, wymieniając uszkodzone kafle na wolne od wad. Jeśli na kaflach występują ubytki szkliwa, można je własnoręcznie pokryć tzw. szkliwem na zimno, czyli ogólnie dostępną farbą ceramiczną.

To oczywiście tylko niewielka i najbardziej powierzchowna część przeglądu, którego najważniejszym etapem jest ekspertyza kominiarska – wiedzy i umiejętności kominiarza nie zastąpi najnowocześniejszy środek chemiczny czy mistrzowska zaradność. A kiedy już nasz kominek po pracowitym sezonie, dzięki fachowcom i naszym staraniom, powrócił do dawnej świetności, pozostaje nam już tylko ten stan jak najdłużej utrzymać.

Agnieszka Krysa

 

Wstecz: https://www.zlobekbambino.com.pl/kominek-wiosenne-porzadki-cz-2

Komentarze
  • Regeneracja kominka

    Kominek – wiosenne porządki cz.2

    W paleniskach, które wyłożone są wewnątrz płytkami szamotowymi, należy skontrolować ich st…
  • Regeneracja kominka

    Kominek – wiosenne porządki cz.1

    Długa mroźna zima jest dla kominków, tym czym dla biegacza najwyższej rangi maraton –…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lokalizacja wycieków to bardzo ważna sprawa

Wycieki mogą bardzo zaszkodzić. Firma Lakus, spółka z o.o. zajmuje się lokalizowanie wycie…