Dom Jakie to trudne Kominek – wiosenne porządki cz.1

Kominek – wiosenne porządki cz.1

4 min odczyt
0
0
1,520

Długa mroźna zima jest dla kominków, tym czym dla biegacza najwyższej rangi maraton – wymaga starannych przygotowań i… rekonwalescencji. Nawet jeśli nasze domowe ognisko „spisało się na medal”, po wielu miesiącach intensywnej eksploatacji należy mu się posezonowy przegląd.

Czyszczenie powinno odbywać się regularnie, a wiosenne porządki są wręcz nieuniknione. Najważniejszy jest przegląd kominiarski. Bez niego nie ma mowy o bezpiecznej eksploatacji kominka. Sprawdzenie przewodów kominowych to zadanie dla fachowców i żaden cudowny środek czy spryt .złotej rączki” nie jest w stanie tego zmienić. Zalecenia mówią o sprawdzeniu i czyszczeniu komina cztery razy w roku, a po ostrej zimie wizyta kominiarza to konieczność.

Kafle ręcznie robione

Bardziej powierzchowne posezonowe porządki możemy jednak wziąć na siebie. Na początek należy wysprzątać wnętrze paleniska: wyjąć ograniczniki polan i ruszt, wysunąć szufladkę popielnika (jeśli jest) i wymieść popiół ze wszelkich dostępnych zakamarków. Na górnej powierzchni deflektora (czyli wysoko umieszczonej płycie żeliwnej lub stalowej) może zbierać się sadza, która ogranicza wypływ spalin. Należy ją usunąć, wyjmując deflektor w taki sposób, by nie uszkodzić szyby. Szyby i wnętrza drzwiczek według starej szkoły najlepiej czyścić popiołem i wilgotną szmatką lub gazetą. W przypadku dużego zabrudzenia można sięgnąć po preparaty w żelu lub w piance, służące do czyszczenia zapieczonych naczyń żaroodpornych lub płyt ceramicznych. Warto przy tym pamiętać, że duże powierzchnie oszklone są często mocowane zaledwie w 3 lub 4 punktach, a poluzowanie jednego z nich może spowodować uszkodzenie szyby. Stąd tak ważne jest dokładne sprawdzenie stanu uszczelek szyby i jej mocowań. Wyczyścić należy też kratki wylotu ciepłego powietrza, a przy tej okazji zajrzeć do wnętrza okapu i sprawdzić stan mocowania izolacji, pęknięcia i szczelność przyłącza spalinowego.

Jeśli podczas posezonowego przeglądu stwierdzimy:

 • uszkodzenie kratki rusztu:
 • deformację deflektorów;
 • zacinanie się dźwigni sterujących;
 • ubytki uszczelek;
 • trudności w zamykaniu lub unoszeniu dźwiczek;
 • pęknięcia szyb
 • wydobywanie się dymu kratką
 • wylotu ciepłego powietrza

to bezwzględnie należy wówczas przerwać eksploatację i poprosić firmę kominkową o przegląd.

 

Czytaj dalej: https://www.zlobekbambino.com.pl/kominek-wiosenne-porzadki-cz-2/

Komentarze
 • Regeneracja kominka

  Kominek – wiosenne porządki cz.3

  Odrębny temat to piece. Wymiana drzwiczek paleniskowych w piecu kuchennym czy pokojowym, p…
 • Regeneracja kominka

  Kominek – wiosenne porządki cz.2

  W paleniskach, które wyłożone są wewnątrz płytkami szamotowymi, należy skontrolować ich st…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Import samochodu z USA – co można zyskać i na co uważać?

Samochody sprowadzane z Europy są dla nas już codziennością. Dziś coraz więcej osób kieruj…