Dom Jakie to trudne Kominek – wiosenne porządki cz.1

Kominek – wiosenne porządki cz.1

4 min odczyt
0
0
1,309

Długa mroźna zima jest dla kominków, tym czym dla biegacza najwyższej rangi maraton – wymaga starannych przygotowań i… rekonwalescencji. Nawet jeśli nasze domowe ognisko „spisało się na medal”, po wielu miesiącach intensywnej eksploatacji należy mu się posezonowy przegląd.

Czyszczenie powinno odbywać się regularnie, a wiosenne porządki są wręcz nieuniknione. Najważniejszy jest przegląd kominiarski. Bez niego nie ma mowy o bezpiecznej eksploatacji kominka. Sprawdzenie przewodów kominowych to zadanie dla fachowców i żaden cudowny środek czy spryt .złotej rączki” nie jest w stanie tego zmienić. Zalecenia mówią o sprawdzeniu i czyszczeniu komina cztery razy w roku, a po ostrej zimie wizyta kominiarza to konieczność.

Kafle ręcznie robione

Bardziej powierzchowne posezonowe porządki możemy jednak wziąć na siebie. Na początek należy wysprzątać wnętrze paleniska: wyjąć ograniczniki polan i ruszt, wysunąć szufladkę popielnika (jeśli jest) i wymieść popiół ze wszelkich dostępnych zakamarków. Na górnej powierzchni deflektora (czyli wysoko umieszczonej płycie żeliwnej lub stalowej) może zbierać się sadza, która ogranicza wypływ spalin. Należy ją usunąć, wyjmując deflektor w taki sposób, by nie uszkodzić szyby. Szyby i wnętrza drzwiczek według starej szkoły najlepiej czyścić popiołem i wilgotną szmatką lub gazetą. W przypadku dużego zabrudzenia można sięgnąć po preparaty w żelu lub w piance, służące do czyszczenia zapieczonych naczyń żaroodpornych lub płyt ceramicznych. Warto przy tym pamiętać, że duże powierzchnie oszklone są często mocowane zaledwie w 3 lub 4 punktach, a poluzowanie jednego z nich może spowodować uszkodzenie szyby. Stąd tak ważne jest dokładne sprawdzenie stanu uszczelek szyby i jej mocowań. Wyczyścić należy też kratki wylotu ciepłego powietrza, a przy tej okazji zajrzeć do wnętrza okapu i sprawdzić stan mocowania izolacji, pęknięcia i szczelność przyłącza spalinowego.

Jeśli podczas posezonowego przeglądu stwierdzimy:

 • uszkodzenie kratki rusztu:
 • deformację deflektorów;
 • zacinanie się dźwigni sterujących;
 • ubytki uszczelek;
 • trudności w zamykaniu lub unoszeniu dźwiczek;
 • pęknięcia szyb
 • wydobywanie się dymu kratką
 • wylotu ciepłego powietrza

to bezwzględnie należy wówczas przerwać eksploatację i poprosić firmę kominkową o przegląd.

 

Czytaj dalej: https://www.zlobekbambino.com.pl/kominek-wiosenne-porzadki-cz-2/

Komentarze
 • Regeneracja kominka

  Kominek – wiosenne porządki cz.3

  Odrębny temat to piece. Wymiana drzwiczek paleniskowych w piecu kuchennym czy pokojowym, p…
 • Regeneracja kominka

  Kominek – wiosenne porządki cz.2

  W paleniskach, które wyłożone są wewnątrz płytkami szamotowymi, należy skontrolować ich st…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym ciąć panele podłogowe?

Czeka Cię wymiana paneli podłogowych? Nigdy tego nie robiłeś? Trudne wyzwanie przed Tobą. …