Większość z Was na pewno zauważyła, że dość popularnym symbolem pojawiającym się na odzieży patriotycznej jest szeroko pojęty krzyż. Oczywiście, nie stanowi on motywu głównego. Drobny, z pozoru niewidoczny element ukryty jest na drugim planie bądź w tle. „Krzyż” to pojęcie niezwykle obszerne, odnoszące się nie tylko do symboliki religijnej.

Odzież patriotyczna – motyw: Krzyż Celtycki

Któż z nas nie zna krzyża celtyckiego – jednego z najważniejszych symboli celtyckich? W pierwotnym znaczeniu symbol ten wykorzystywany jest przez neopogan i rodzimowierców celtyckich. Umieszczony w okręgu symbolizuje słońce. Nie do końca wiadomo, dlaczego środowisko prawicowe zainteresowało się akurat tym znakiem. Krzyż celtycki występował nie tylko u Celtów, ale także Wschodnich Słowian. W północno-zachodniej części Europy – za czasów pogańskich – „celtyk” utożsamiany był z nordyckim bogiem Odynem. W późniejszych czasach sam kształt został przejęty przez chrześcijan zamieszkujących Irlandię.

Odzież patriotyczna – motyw: Krzyż Harcerski

Krzyż harcerski – jak sama nazwa wskazuje – to symbol polskiego harcerstwa. Niewiele osób wie, iż krzyż ten wzorowany jest na Orderze Virtuti Militari. Na początku XX wieku, dokładnie w 1911 roku, czasopismo „Skaut” ogłosiło konkurs na polską odznakę dla skautów. Analiza 84 nadesłanych prac nie przyniosła rezultatu – jury nieudało się wybrać odpowiedniego symbolu. Dopiero siedem lat później – podczas konferencji ZHP – ustanowiono oficjalną odznakę polskiego harcerstwa. Charakterystyczny krzyż zwieńczony liściem laurowym ze słowem „CZUWAJ” wykorzystywany jest do dziś przez Związek Harcerstwa Polskiego.

Odzież patriotyczna
Odzież patriotyczna

Warto wspomnieć również o klasycznym, katolickim krzyżu, a także nieco mniej znanym krzyżu maltańskim (krzyż kawalerski bądź krzyż cnót rycerskich). Wbrew powszechnej opinii, symbole religijne dość często łączone są z symbolami patriotycznymi. Jeśli chodzi o krzyż maltański, ten cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Znajdziemy go na medalach, w herbach oraz w godłach. W Polsce dość popularny jest Czerwony Krzyż Maltański – symbol morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla młodszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym ciąć panele podłogowe?

Czeka Cię wymiana paneli podłogowych? Nigdy tego nie robiłeś? Trudne wyzwanie przed Tobą. …