Większość z Was na pewno zauważyła, że dość popularnym symbolem pojawiającym się na odzieży patriotycznej jest szeroko pojęty krzyż. Oczywiście, nie stanowi on motywu głównego. Drobny, z pozoru niewidoczny element ukryty jest na drugim planie bądź w tle. „Krzyż” to pojęcie niezwykle obszerne, odnoszące się nie tylko do symboliki religijnej.

Odzież patriotyczna – motyw: Krzyż Celtycki

Któż z nas nie zna krzyża celtyckiego – jednego z najważniejszych symboli celtyckich? W pierwotnym znaczeniu symbol ten wykorzystywany jest przez neopogan i rodzimowierców celtyckich. Umieszczony w okręgu symbolizuje słońce. Nie do końca wiadomo, dlaczego środowisko prawicowe zainteresowało się akurat tym znakiem. Krzyż celtycki występował nie tylko u Celtów, ale także Wschodnich Słowian. W północno-zachodniej części Europy – za czasów pogańskich – „celtyk” utożsamiany był z nordyckim bogiem Odynem. W późniejszych czasach sam kształt został przejęty przez chrześcijan zamieszkujących Irlandię.

Odzież patriotyczna – motyw: Krzyż Harcerski

Krzyż harcerski – jak sama nazwa wskazuje – to symbol polskiego harcerstwa. Niewiele osób wie, iż krzyż ten wzorowany jest na Orderze Virtuti Militari. Na początku XX wieku, dokładnie w 1911 roku, czasopismo „Skaut” ogłosiło konkurs na polską odznakę dla skautów. Analiza 84 nadesłanych prac nie przyniosła rezultatu – jury nieudało się wybrać odpowiedniego symbolu. Dopiero siedem lat później – podczas konferencji ZHP – ustanowiono oficjalną odznakę polskiego harcerstwa. Charakterystyczny krzyż zwieńczony liściem laurowym ze słowem „CZUWAJ” wykorzystywany jest do dziś przez Związek Harcerstwa Polskiego.

Odzież patriotyczna
Odzież patriotyczna

Warto wspomnieć również o klasycznym, katolickim krzyżu, a także nieco mniej znanym krzyżu maltańskim (krzyż kawalerski bądź krzyż cnót rycerskich). Wbrew powszechnej opinii, symbole religijne dość często łączone są z symbolami patriotycznymi. Jeśli chodzi o krzyż maltański, ten cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Znajdziemy go na medalach, w herbach oraz w godłach. W Polsce dość popularny jest Czerwony Krzyż Maltański – symbol morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla młodszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Import samochodu z USA – co można zyskać i na co uważać?

Samochody sprowadzane z Europy są dla nas już codziennością. Dziś coraz więcej osób kieruj…