Jak wybrać wózek paletowy?

Wózek paletowy to narzędzie niezbędne do prac załadowczo-wyładowczych. Po raz pierwszy pojawiły się już w latach 20. XX wieku i szybko zyskały aprobatę wśród robotników. Dziś wybór dobrego sprzętu tego rodzaju wcale nie należy do najłatwiejszych. Producenci oferują mnóstwo rozwiązań, bardziej lub mniej rozbudowanych. O czym pamiętać, zaopatrując się w wózek paletowy?

Wózek paletowy, czyli potocznie mówiąc paleciak, to sprzęt do podnoszenia i transportu ładunków. Znajduje zastosowanie w magazynach, fabrykach, hurtowniach czy centrach handlowych. Jego rama wykonana jest z wysokiej jakości stali, niezwykle odpornej, co zapewnia długą żywotność urządzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o wózkach paletowych, aby zakupić solidny i wygodny w użytkowaniu model?

Zakup wózka paletowego – na co zwrócić uwagę?

Wózki paletowe
Wózki paletowe

Paleciak to sprzęt, który eksploatowany jest dość intensywnie i to w różnych warunkach. Powinien więc charakteryzować się wytrzymałością i bezpieczeństwem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków paletowych, nie tylko takich o standardowych rozmiarach i funkcjach. Jednak bez względu na to, do czego będzie używany paleciak, warto zwrócić uwagę na kilka jego elementów. Jakie kwestie są ważne, jeśli zamierza się nabyć wózek paletowy?
a) Maksymalny udźwig – to dość istotny parametr, który powinno się dobrać w zależności od wagi przenoszonego ładunku. Paleciaki zazwyczaj mają udźwig 2500 kg.
b) Długość wideł – najbardziej standardowa długość wideł wynosi 1150 mm, ale producenci oferują wózki także w innych wymiarach. Te krótsze sprawdzą się w wąskich pomieszczeniach, natomiast dłuższe pozwolą na transport np. dwóch palet jednocześnie.
c) Wysokość wideł – jeśli komuś zależy na transporcie palet o obniżonej wysokości, powinien zdecydować się na wózek paletowy niskoprofilowy. Warto także zwrócić uwagę na maksymalną wysokość wideł, która podawana jest w mm.
d) Zawór bezpieczeństwa – pozwoli uchronić wózek paletowy przed uszkodzeniem, jeśli znajdzie się na nim ładunek o zbyt dużej wadze.
e) Rolki przy widłach – mogą być wykonane z nylonu, poliuretanu, gumy lub specjalnej mieszanki poliuretanu zwanej vulkollanem. Do najbardziej wytrzymałych tworzyw zalicza się nylon oraz vulkollan. Najlepiej, jeśli rolki przy widłach są podwójne.
f) Koła przy dyszlu – także mogą być nylonowe, poliuretanowe, gumowe lub z vulkollanu. Najwolniej zużywają się koła nylonowe czy z vulkollanu, ale to koła gumowa są najcichsze, bo najbardziej elastyczne.
g) Hamulec – jest elementem obowiązkowym w wózku, jeśli paleciak będzie używany na pochyłej powierzchni. Może być tarczowy lub nożny.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Import samochodu z USA – co można zyskać i na co uważać?

Samochody sprowadzane z Europy są dla nas już codziennością. Dziś coraz więcej osób kieruj…