Jak wybrać wózek paletowy?
Wózek paletowy to narzędzie niezbędne do prac załadowczo-wyładowczych. Po raz pierwszy pojawiły się już w latach 20. XX wieku i szybko zyskały aprobatę wśród robotników. Dziś wybór dobrego sprzętu tego rodzaju wcale nie należy do najłatwiejszych. Producenci oferują mnóstwo rozwiązań, bardziej lub mniej rozbudowanych. O czym pamiętać, zaopatrując się w wózek paletowy?
Wózek paletowy, czyli potocznie mówiąc paleciak, to sprzęt do podnoszenia i transportu ładunków. Znajduje zastosowanie w magazynach, fabrykach, hurtowniach czy centrach handlowych. Jego rama wykonana jest z wysokiej jakości stali, niezwykle odpornej, co zapewnia długą żywotność urządzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o wózkach paletowych, aby zakupić solidny i wygodny w użytkowaniu model?
Zakup wózka paletowego – na co zwrócić uwagę?

Paleciak to sprzęt, który eksploatowany jest dość intensywnie i to w różnych warunkach. Powinien więc charakteryzować się wytrzymałością i bezpieczeństwem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków paletowych, nie tylko takich o standardowych rozmiarach i funkcjach. Jednak bez względu na to, do czego będzie używany paleciak, warto zwrócić uwagę na kilka jego elementów. Jakie kwestie są ważne, jeśli zamierza się nabyć wózek paletowy?
a) Maksymalny udźwig – to dość istotny parametr, który powinno się dobrać w zależności od wagi przenoszonego ładunku. Paleciaki zazwyczaj mają udźwig 2500 kg.
b) Długość wideł – najbardziej standardowa długość wideł wynosi 1150 mm, ale producenci oferują wózki także w innych wymiarach. Te krótsze sprawdzą się w wąskich pomieszczeniach, natomiast dłuższe pozwolą na transport np. dwóch palet jednocześnie.
c) Wysokość wideł – jeśli komuś zależy na transporcie palet o obniżonej wysokości, powinien zdecydować się na wózek paletowy niskoprofilowy. Warto także zwrócić uwagę na maksymalną wysokość wideł, która podawana jest w mm.
d) Zawór bezpieczeństwa – pozwoli uchronić wózek paletowy przed uszkodzeniem, jeśli znajdzie się na nim ładunek o zbyt dużej wadze.
e) Rolki przy widłach – mogą być wykonane z nylonu, poliuretanu, gumy lub specjalnej mieszanki poliuretanu zwanej vulkollanem. Do najbardziej wytrzymałych tworzyw zalicza się nylon oraz vulkollan. Najlepiej, jeśli rolki przy widłach są podwójne.
f) Koła przy dyszlu – także mogą być nylonowe, poliuretanowe, gumowe lub z vulkollanu. Najwolniej zużywają się koła nylonowe czy z vulkollanu, ale to koła gumowa są najcichsze, bo najbardziej elastyczne.
g) Hamulec – jest elementem obowiązkowym w wózku, jeśli paleciak będzie używany na pochyłej powierzchni. Może być tarczowy lub nożny.