rozmowa z Tadeuszem Sowińskim

Aż 70% sukcesu związanego z kształtowaniem sylwetki to zasługa diety. Najlepiej wiedzą o tym osoby uprawiające sporty sylwetkowe, ponieważ nieodpowiedni bilans kaloryczny może zrujnować marzenia o sukcesie nawet na tydzień przed zawodami. O klucz do sukcesu w diecie sportowca zapytaliśmy TADEUSZA SOWIŃSKIEGO – jednego z najbardziej cenionych dietetyków sportowych w Polsce. W poniższym wywiadzie zdradza nam jak wygląda proces planowania diety dla zawodników sportów sylwetkowych oraz jak odbywa się prawidłowe układanie jadłospisu.

Magda: Tadeusz, w swojej praktyce zawodowej pracowałeś już z wieloma zawodnikami sportów sylwetkowych. Od czego zwykle rozpoczynasz proces planowania takiej diety?

Witaminy
Witaminy

TADEUSZ: Współpraca z zawodnikami sportów sylwetkowych zawsze zaczyna się od wywiadu żywieniowego, na podstawie którego dobieram odpowiednią strategię. Dużo zależy od tego, na jakim etapie przygotowań zgłosi się do mnie dany zawodnik. Jeżeli jest to okres przygotowawczy, działania żywieniowe ukierunkowane są na zwiększenie masy mięśniowej. W okresie startowym natomiast skupiamy się na zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej i poprawie definicji sylwetki. Wracając do wywiadu żywieniowego, kluczowymi informacjami, które muszą się w nim znaleźć są parametry antropometryczne (wzrost, masa ciała, pomiar obwodów) Pozwalają one ustalić wstępny poziom otłuszczenia i obliczyć PPM. W wywiadzie powinny również zostać zawarte kwestie dotyczące aktywności fizycznej, ilości treningów oraz aktywności niezwiązanej z treningami. Na ich podstawie jestem w stanie określić całkowite zapotrzebowanie kaloryczne. We wstępnej rozmowie muszę poznać również poznać oczekiwania zawodnika, jego preferencje smakowe, a w planie żywieniowym uwzględnić ewentualne zaburzenia zdrowotne. W wielu przypadkach wskazane będzie również wykonanie podstawowych badań krwi, które pomogą podejść mi jeszcze bardziej kompleksowo.

M: Na jakie składniki (makroskładniki, składniki mineralne oraz witaminy) kładziesz największy nacisk w diecie kulturysty?

T: Zawsze wychodzę od założenia najwyższych priorytetów, czyli takich czynników, które mają determinujący wpływ na zmiany w kompozycji sylwetki. Największy nacisk kładę na kwestię bilansu energetycznego i rozkładam go na poszczególne makroskładniki,. czyli białko, węglowodany i tłuszcze. Następnie zwracam uwagę, aby dieta nie była niedoborowa tzn. aby nie brakowało żadnych niezbędnych witamin i składników mineralnych. Jeżeli okazuje się, że któryś ze składników występuje w zbyt małej ilości (zwykle jest to witamina D i wapń) wówczas do diety wprowadzam alternatywne źródła takie jak woda mineralna bogata w wapń lub suplement witaminy D. Podsumowując, zwracam uwagę na wszystkie składniki diety i zwykle nie ma takich, które bym faworyzował.

Spis treści:

JAK UŁOŻYĆ JADŁOSPIS W SPORTACH SYLWETKOWYCH? cz.1

JAK UŁOŻYĆ JADŁOSPIS W SPORTACH SYLWETKOWYCH? cz.2

JAK UŁOŻYĆ JADŁOSPIS W SPORTACH SYLWETKOWYCH? cz.3

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to proste

2 komentarze

  1. […] 1 minutę temu JAK UŁOŻYĆ JADŁOSPIS W SPORTACH SYLWETKOWYCH? cz.1 […]

  2. […] 2 minuty temu JAK UŁOŻYĆ JADŁOSPIS W SPORTACH SYLWETKOWYCH? cz.1 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zagadnienia ubezpieczeniowe w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?

Wypożyczanie sprzętu budowlanego to powszechna praktyka w branży, umożliwiająca elastyczno…