Poza podstawowymi w chowie koni: owsem, sianem i słomą, przemysł paszowy oferuje bogaty wybór gotowych mieszanek i koncentratów.  Aby zachować ich jakość przez długi czas bez utraty jakości, należy przestrzegać pewnych wskazówek podczas przechowywania.

Kupuj odpowiednią ilość paszy

Właściciel koni musi dobrze kalkulować: kupując większe ilości paszy, otrzymuje zniżkę lub oszczędza na wysyłce. Ponieważ jednak worek paszy zasadniczo nie powinien być przechowywany dłużej niż 4 tygodnie, nie może przesadzić z robieniem zapasów.  Coraz chętniej w przemyśle paszowym oferowane opakowania typu „Big Bag” mieszczące 500 kg mieszanki nie są zatem dla każdego.

Zboża gniecione- nie przygotowuj na zapas

Są stajnie, gdzie stosuje się tradycyjne surowce paszowe w żywieniu koni, najczęściej owies. W przypadku używania gniotownika ziarno takie należy szybko skarmić, w zależności od źródeł najpóźniej, po zapakowaniu w worki, w ciągu 14 dni.

Jakość paszy

W przypadku zauważenia jakichkolwiek zanieczyszczeń, a pleśni w szczególności, całą partię/ worek trzeba wyrzucić. Zarodniki są bardzo niebezpieczne dla układu oddechowego koni, mogą powodować alergie a w skrajnych przypadkach uszkadzać narządy. Hodowcy stosujący surowce paszowe takie jak mieszanki zbóż mogą wykonać prosty test na jakość ziarna: garść umieścić w szklance z wodą. Dojrzałe i suche ziarno padnie na dno.

Wyposażenie paszarni

Największym wrogiem paszy dla koni jest wilgoć. Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju plastikowe pojemniki, do których, aby uniknąć przenikania do paszy cząstek plastiku, można włożyć cały worek. Tworzywo sztuczne należy chronić przed słońcem i wysoką temperaturą. Lepiej sprawdzają się skrzynie drewniane, które z kolei są nieodporne na działanie szkodników i gryzoni. Metalowe natomiast trzeba regularnie wietrzyć. Wszystkie pojemniki powinny być regularnie czyszczone i opróżniane z resztek.

Niezależnie od pojemnika, pasza zawsze zawiera pewną ilość wilgoci, dobrze jest więc regularnie ją mieszać. Z tego względu pasze suche nie mogą być przechowywane razem z soczystymi, na przykład warzywami okopowymi. Również inne surowce paszowe, takie jak wysłodki, muszą być przechowywane osobno.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla starszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zagadnienia ubezpieczeniowe w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?

Wypożyczanie sprzętu budowlanego to powszechna praktyka w branży, umożliwiająca elastyczno…