Może trudno w to uwierzyć, ale papier został odkryty przypadkowo. Po raz pierwszy pozyskano go w Chinach, jako pozostałość po myciu jedwabnej waty. Czynność ta polegała ona na zwilżaniu i ubijaniu jej kijami. Kiedy to zdjęto watę, na matach osadził się nalot. Po jego wyschnięciu zaczęto po nim malować. Ze względu na fakt, że jedwab był bardzo drogi, to zastępowano go szmatami z lnu i włóknami roślinnymi.

Masa papierowa była złożona z włókien miażdżonych, a następnie rozwałkowywanych na cienkie arkusze. Materiał ten rozprzestrzenił się w zawrotnym tempie – głównie przy pomocy cesarza. Jednak sama tajemnica tworzenia papieru była ściśle strzeżona przez niemal 700 lat.

Arabowie nauczyli się wytwarzać papier od chińskich jeńców, następnie zdradzając tajemnicę innym krajom arabskim. Już w III wieku składniki do wytwarzania papieru były znane również Koreańczykom. Następnie umiejętność tę posiedli Japończycy. Już w IX w. istniało w Japonii ponad 40 warsztatów zajmujących się produkcją papieru wysokiej jakości.

W tym czasie papier wyrabiano również w Iranie, Indiach i Arabii. Do popularyzacji bezpośrednio przyczyniła się migracja ludów – papier poznał niemal cały świat. Do Europy dotarł Jedwabnym Szlakiem. W 1154 r. w Hiszpanii zbudowano pierwszą wytwórnię papieru. Do Polski po raz pierwszy dotarł w XV wieku.

Do najstarszych zabytków piśmiennictwa (ok. II w. n.e.) zalicza się kawałki papieru z Lob-nor, czyli tybetańskiej pustyni. Znane są również rękopisy zamurowane w świątyni Tun Huang w Turkiestanie, które obecnie znajdują się w British Museum w Londynie oraz Bibliotece Narodowej w Paryżu.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to proste

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lokalizacja wycieków to bardzo ważna sprawa

Wycieki mogą bardzo zaszkodzić. Firma Lakus, spółka z o.o. zajmuje się lokalizowanie wycie…