Unoszenie sztangielek przodem w górę

Ćwiczenie to rozwija przednie części mięśni naramiennych. Jest taka teoria, że jeżeli ktoś często robi wyciskanie sztan-gi na ławce poziomej lub skośnej, to z powodu dość intensywnej pracy przednich części mięśni naramiennych w tych ćwiczeniach osobne ćwiczenia na te części może sobie darować. Tak mogą robić tyko osoby, które trenują rekreacyjnie, natomiast zawodnik musi mocno dotrenować każdą grupę mięśniową i każdą część tej grupy, bo w przeciwnym wypadku dostanie gorsze oceny sędziowskie.

Użycie dużego ciężaru pociąga za sobą odruchowe wyginanie pleców do tylu, nad czym trudno zapanować. Wyginanie takie nie jest dobre dla rozwoju mięśni naramiennych, ponieważ część pracy przenosi się z tych mięśni na mięśnie grzbietu. Aby tego uniknąć, pochylam tułów lekko do przodu, Zmusza mnie to do niewielkiego ograniczenia ciężaru sztangielek, ale w zamian daje doskonałą izolację pracy przednich części mięśni naramiennych.

Sztangielkę unoszę tylko do momentu, w którym ramię ustawi się równolegle do podłogi.

Ćwiczenie wykonuję zarówno oburącz, jak i jednorącz.

Unoszenie bokiem w górę rączki wyciągu dolnego

Jest to jedno z ćwiczeń na wyciągach, które sobie bardzo chwalę. Czuję, jak mocno „wchodzi” w moje mięśnie i jest to uczucie, które doskonale na mnie działa. Sztangielki mają tę cechę, że w trakcie wykonywania ćwiczeń z ich użyciem siła grawitacji jest skierowana pionowo w dół (przechodzi przez środek ciężkości sztangielki) i w tym kierunku sztangielka jest ściągana. Ma to oczywiście kolosalny wpływ na pracę mięśni naramiennych.

Podczas ćwiczenia na wyciągu, jeżeli bloczek jest ustawiony na właściwej pozycji (nieco powyżej kolan), opór stawiany przez ciężar pochodzi bardziej z boku, co znacznie lepiej wpływa na rozwój bocznych części mięśni naramiennych.

W ćwiczeniu tym albo rękę mam wyprostowaną, albo lekko ugiętą w stawie łokciowym. Przy ręce wyprostowanej lepsza jest izolacja pracy bocznej części mięśnia naramiennego, nie można natomiast użyć dość dużego ciężaru. Przy ręce lekko ugiętej sytuacja jest odwrotna.

[table id=1 /]

Ćwiczenia na tylne części mięśni naramiennych wykonuję tego samego dnia, co ćwiczenia mięśni pleców. Jest to 1 lub 2 ćwiczenia. Bardzo często są to odwrotne rozpiętki i unoszenie sztangielek bokiem w opadzie tułowia. Łączna liczba serii na tylne części mięśni naramiennych nie przekracza 6 serii.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla starszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lokalizacja wycieków to bardzo ważna sprawa

Wycieki mogą bardzo zaszkodzić. Firma Lakus, spółka z o.o. zajmuje się lokalizowanie wycie…