Dla każdego rodzica bezpieczeństwo i komfort  własnego dziecka jest najważniejsze. Jeżeli jesteśmy zmotoryzowani, a dziecko ma towarzyszyć nam w podróży fotelik samochodowy to rzecz niezbędna. Tym bardziej, że na bezpieczeństwie i zdrowiu nie można oszczędzać. Poza tym podróż będzie znacznie przyjemniejsza, jeżeli nie będziemy się zamartwiać o bezpieczeństwo malucha.

Pierwszy fotelik

Fotelik samochodowy dla dziecka
Fotelik samochodowy dla dziecka

Dorosłego pasażera chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, zagłówki, oraz szereg innych systemów. Maluszka nie chroni nic. Dlatego dzieci przewozimy bezwzględnie w fotelikach samochodowych. Taki fotelik pojawia się zazwyczaj już po narodzinach dziecka i towarzyszy mu do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Nie kupujemy fotelika na wyrost, ani fotelika, który jest za mały. Waga dziecka to podstawowe kryterium jakim powinniśmy się kierować wybierając odpowiedni fotelik. Pierwszy fotelik (0+), tzw. „nosidełko” przeznaczony jest dla dzieci do 13 kg, można go używać, dopóki główka dziecka nie zacznie wystawać poza jego krawędź lub gdy dziecko przekroczy wagę 13 kg.

Jaki fotelik wybrać?

Dobry, markowy fotelik, zużywa się znacznie wolniej, a nawet posłuży młodszemu rodzeństwu. Jeżeli będzie dobrze skonstruowany i wygodny zapewni spokój w trakcie jazdy. Poza tym foteliki samochodowe dla dzieci muszą mieć homologację ECE, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa, który dopuszcza dany wyrób do sprzedaży. Istotne są również testy zderzeniowe fotelików dla dzieci tzw. crashtesty, w których ocenia się poziom bezpieczeństwa danego modelu – foteliki spełniające najwyższe normy otrzymują 5 gwiazdek.

Fotelik dobrany do samochodu

Nie każdy model fotelika będzie dobrze pasować do każdego auta. Zdarza się, że nie możemy zamontować fotelika, gdy pas w samochodzie jest za krótki albo fotelik nie pasuje do profilu kanapy, przez co jest niestabilny. Warto sprawdzić kilka modeli – najlepiej poprosić sprzedawce, aby pokazał jak właśnie zamontować fotelik. Jeżeli mocujemy fotelik przy pomocy pasów bezpieczeństwa, trzeba pamiętać żeby pasy były dobrze naciągnięte, a sam fotelik  sztywno osadzony. Znacznie łatwiej montaż przebiega z systemem ISOFIX (posiada go większość nowych samochodów na rynku), wystarczy wpiąć fotelik dla dziecka w uchwyty, bez użycia pasów bezpieczeństwa. Pamiętaj, że najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka będzie środek tylnej kanapy.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla młodszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lokalizacja wycieków to bardzo ważna sprawa

Wycieki mogą bardzo zaszkodzić. Firma Lakus, spółka z o.o. zajmuje się lokalizowanie wycie…