Dom Dla młodszych Instalacja PHP – Kurs programowania

Instalacja PHP – Kurs programowania

3 min odczyt
0
0
881

Najnowszą wersję oprogramowania możemy pobrać ze strony internetowej tego projektu php.net. Jednak samo PHP nie da nam możliwości tworzenia aplikacji. Interpreter jest jedynie modułem dla serwera WWW, więc przed instalacją oprogramowania na własnym komputerze powinniśmy pobrać jeszcze serwer. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie użycie oprogramowania Apache, które także jest darmowe. Podczas instalacji PHP samo zapyta, jakiego serwera używamy, i odpowiednio skonfiguruje pliki z jego ustawieniami.

Istnieje jednak lepsze rozwiązanie niż instalacja wszystkich programów osobno. Nazywa się XAMPP dla systemu Windows oraz XAMPP dla systemu Linux, zestaw oprogramowania zawierającego najnowszą wersję PHP wraz z prawie wszystkimi dostępnymi bibliotekami, serwer Apache, bazę danych MySQL, wszystko skonfigurowane i działające.

XAMPP
XAMPP

Oprogramowania tego ze względów bezpieczeństwa nie warto instalować na serwerze, na którym będzie znajdowała się nasza strona. Sprawdza się idealnie jako środowisko do programowania, testowania skryptów i projektowania aplikacji.

Pobieranie oraz instalacja XAMPP

Pierwszy czynnością, jaką musimy zrobić, jest zainstalowanie odpowiedniej wersji oprogramowania Na płycie Eksperta znajdziemy środowisko XAMPP w wersji 1.7.4 dla Windows, Mac OS X i linuksa. Aby ściągnąć najnowszy wersję (XAMPP jest dok często uaktualniany), wchodzimy na stronę apachefriends.org/en/xampp.html. Następnie wybieramy odpowiedni system operacyjny. Korzystamy z Microsoft Windows, więc należy kliknąć na łącze XAMPP for Windows. Następnie strona zawiera łącze do pobrania programu. Odnajdujemy sekcję Download i spośród dostępnych tam łączy wybieramy XAMPP. Zostaliśmy przeniesieni do miejsca, z którego możemy pobrać odpowiedni pakiet. Klikamy na łącze instailer lub EXE . Rozpocznie się pobieranie pliku. Po pobraniu klikamy dwukrotnie na plik i postępujemy zgodnie z krokami instalacji. Bardzo ważne jest, aby nie instalować serwera na dysku innym niż C:, wówczas mogą nastąpić problemy podczas uruchamiania i konfiguracji. XAMPP zawiera automatyczną konfigurację. Jeśli jednak nie zadziała ona w stosunku do wszystkich plików, musimy przygotować się na ręczne ustawianie opcji (jest na szczęście dokumentacja).

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla młodszych

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Import samochodu z USA – co można zyskać i na co uważać?

Samochody sprowadzane z Europy są dla nas już codziennością. Dziś coraz więcej osób kieruj…