Dom Bez kategorii Historyczna architektura polska

Historyczna architektura polska

4 min odczyt
0
0
576

Polską architekturę renesansową i sztukę renesansową reprezentują powiększające się struktury, obrazy i wnętrza. Początki polskiej sztuki renesansowej, przypadające na pierwszą dekadę XVI wieku, odznaczały się silnymi wpływami z Włoch, gdzie później miała się rozwijać sztuka renesansowa. Okres odrodzenia, podobnie jak filozofia humanistyczna, doceniał wartość i wolę ludzi i promował ideę twórczej wolności. Czerpał inspirację z czasów starożytnych, nie podążając za nią we wszystkich aspektach. Renesans rozwinął swój oryginalny i niepowtarzalny styl, realizując formy statyczne i skomponowane. Połączył kompatybilność z równowagą komponentów, wyrażając szczególną harmonię epoki. W dyscyplinach artystycznych określał czystą przestrzeń, precyzyjny zarys i równomiernie rozproszony jasne światło. Ważnym aspektem było renderowanie naturalnej ludzkiej postaci o rzeczywistych proporcjach i cechach osobistych.

Reklama: Nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

Jan Michałowicz z Urzędowa był przedstawicielem tej epoki uważanym za najwybitniejszego polskiego architekta i rzeźbiarza tamtych czasów. Słynie z licznych arcydzieł, z których kilkanaście przetrwało do dziś. Oprócz elementów ozdobnych, kaplic, kamienic i epitafiów, obejmują one głównie nagrobki wykonane z naturalnego kamienia krajowego lub obcego, a także konstrukcje i formy przypominające naturalne. W przeciwieństwie do sztuka późnego gotyku, w renesansie zmarli byli renderowani w nieco inny sposób.

Michałowicz zastąpił bezwładną postać zmarłego dynamicznym wykonaniem pełnym realizmu, charakterystycznym dla renesansu. Kamienne prace otaczano ramą z drobnymi elementami architektonicznymi wzbogaconymi o ozdobną płaskorzeźbę. Renesansowe nagrobki wyrzeźbione przez Michałowicza miały dojrzałe, idealne formy i pojawiały się w miejscach o wyjątkowym, wyraźnym i świętym znaczeniu, takich jak np. wewnątrz katedr lub na Wawelu, które w tym czasie było centrum władzy i zamożności.

Oprócz powszechnie znanego i używanego granitu, węgierskiego i innych kamieni marmurowych, dodał miejscowy alabaster, czerwony marmur z regionu świętokrzyskiego o różnych odcieniach, piaskowiec i wapień do listy materiałów użytych w jego mniejszej architekturze i kamiennych rzeźbach. Różnorodność petrograficzna materiałów kamiennych jest bardzo interesująca i stała się głównym celem dla współczesnych architektów projektujących nowe przestrzenie do życia.

Komentarze
  • Branża nieruchomości a media społecznościowe

    Jeśli działasz w branży nieruchomości, zdecydowanie słyszałeś jaki jest obecnie szum wokół…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej sitab
  • Czym są prace podwodne?

    Zagłębmy się w temat Nie da się ukryć, że każdy z nas słyszał o pracach podwodnych. Prace …
  • Branża nieruchomości a media społecznościowe

    Jeśli działasz w branży nieruchomości, zdecydowanie słyszałeś jaki jest obecnie szum wokół…
Załaduj więcej Bez kategorii

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Najtańsze motocykle ADV w 2022 roku

KTM 390 Adventure Reklama: Skutery Racibórz Nie sposób przywołać  kategorii motocykli tere…