Dom Jakie to trudne Fotograficzne podpowiedzi

Fotograficzne podpowiedzi

4 min odczyt
0
0
540

Skonwertuj do czerni i bieli

Nadaj zdjęciu klasyczny wygląd, po prostu pozbawiając je kolorów

Niektóre z najbardziej kultowych fotografii ulicznych wykonano w czerni i bieli, a obrazy te wciąż mają ogromny wptyw na współczesnych fotografów. Z tego powodu wiele osób nadal fotografuje w odcieniach szarości lub konwertuje kolorowe obrazy do postaci monochromatycznej na etapie postprodukcji. Czarno-białe ujęcia mogą mieć olbrzymią siłę wyrazu, ale nie pasują do wszystkich rodzajów fotografii tego gatunku, zaś kolor jest bardzo ważnym składnikiem współczesnej fotografii ulicznej.

fotografia uliczna
fotografia uliczna

Zastanów się, co będzie najlepsze dla Twojego zdjęcia. Dobrym powodem skonwertowania obrazu do czerni i bieli jest chęć usunięcia koloru, gdy odwraca on naszą uwagę od tematu fotografii. Większość nowoczesnych aparatów pozwala na fotografowanie w w trybie monochromatycznym, ale równie wygodną, a często nawet lepszą metodą jest konwersja kolorowych obrazów przy użyciu miksera kanałów – narzędzia dostępnego w wielu programach do edycji zdjęć.

REKLAMA

Polecamy busy do Niemiec: przewozy do Niemiec Legnica

Rozpraszające kolory

Kolorystyka sceny może odwracać uwagę od tematu fotografii, przez co zdjęcie pozbawione będzie siły wyrazu. W tym przypadku mocne, cieple barwy kontrastujące z błękitem zdominowały obraz

Najprostsze szarości

Gdy usuniemy kolor, obraz się uprości, dzięki czemu uwaga oglądających nie zostanie rozproszona. Rezygnując z silnych barw, można się skoncentrować na świetle i profilu twarzy tematu.

Zdjęcia uliczne co wolno a czego nie wolno – Znaj swoje prawa

Przepisy różnią się w poszczególnych krajach i bywa, że się zmieniają. W większości krajów europejskich nie jest zabronione wykonywanie zdjęć w miejscach publicznych. Można też fotografować na terenie prywatnym, lecz właściciel ma prawo zażądać, abyś tego nie robił. Zawsze należy zwracać uwagę na znaki i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Obecnie nie ma też zakazu fotografowania dzieci, niemniej nadal trzeba robić to z wyczuciem, unikając niejednoznacznych sytuacji i wcześniej poprosić rodziców o zgodę na wykonanie zdjęcia.

Co ważne, nikt nie może żądać od Ciebie usunięcia zdjęć ani legalnie skasować ich samodzielnie. Skoro są „nielegalne”, to znaczy, że stanowią jednocześnie dowód i nie powinny być niszczone.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Białko Olimp

  Białko Olimp – zalety stosowania preparatu Białko Olimp jest preparatem proteinowym,…
 • Kreatyna – jaka jest najlepsza?

  Kreatyna to suplement diety cieszący się największą popularnością. Z czego wynika taka pop…
 • Spalanie tłuszczów

  Jak spalić tłuszcz i utrzymać ten stan

  Nowoczesny przemysł produkuje tysiące chemikaliów, które są dla ludzkiego organizmu toksyc…
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym kierować się wybierając skup pojazdów?

Aktualnie coraz więcej Polaków zastanawia się właśnie nad tym zagadnieniem. Czym zatem kie…