Ciepło promieniowania

Mechanizm przenoszenia ciepła przez promieniowanie stanowi istotną podstawę życia człowieka. Tylko dzięki promieniowaniu ciepło słońca może dotrzeć do ziemi. Oddziaływanie promieniowania na człowieka zależy od zawartości energii w tychże promieniach. Jako miernik tej energii może posłużyć długość fali. Im wyższa jest energia promieniowania, tym mniejsza jest długość fali. Szczególnie wysokoenergetyczne są promieniowania radioaktywne, względnie ultrafioletowe. Przyjemne promieniowanie cieplne kominka kaflowego ma jednak miejsce w zdecydowanie bardziej niskoenergetycznym obszarze, a mianowicie w łagodnym obszarze podczerwieni. Materiały najbardziej nadające się do budowy pieców kaflowych cechują się tym, że intensywność promieniowania w tym obszarze osiąga wartość możliwie najbliższą wartości maksymalnej. Maksymalna możliwa wartość promieniowania oddawana jest przez tzw. idealny czarny promiennik, przy czym pojęcie „czarny” nie oznacza tu bynajmniej koloru powierzchni. Rysunek pokazuje, że w interesującym nas obszarze promieniowania podczerwonego kafle wykazują niemalże idealne właściwości. Badanie przeprowadzone przez austriacki Instytut Biologii i Ekologii Budownictwa we współpracy z Instytutem Fizyki Materiałowej Uniwersytetu Wiedeńskiego dobitnie potwierdza posiadanie przez kafle optymalnych właściwości dla tworzenia przyjemnej atmosfery w pomieszczeniu.

Źródło ciepła

Aby człowiek mógł poczuć oddawanie ciepła przez jakieś urządzenie, na przykład przez piec kaflowy, temperatura tego urządzenia musi być wyższa niż temperatura powierzchni skóry. Wartość temperatury powierzchni skóry wynosi około 32°C. Właśnie w sytuacjach, w których człowiek odczuwa zwiększone zapotrzebowanie na ciepło, a więc na przykład w zimny, mglisty, zimowy

dzień, ważne jest, by system grzewczy wykazywał wyższą temperaturę na powierzchni. Tylko w ten sposób człowiek może wyraźnie odczuć ciepło. Obok tych dających się zmierzyć korzyści, fakt ten ma dodatkowo znaczący psychologiczny wpływ na dobre samopoczucie.

Materiał akumulacyjny

Kafle są ważnym elementem pieca kaflowego. Mają one nie tylko wpływ na zewnętrzny kształt pieca, lecz pełnią jeszcze inną ważną funkcję. Obok szamotu, znacząco przyczyniają się do zwiększenia zdolności akumulacji ciepła przez piec. W związku z tym kafle i szamot są w głównej mierze odpowiedzialne za wysoki komfort, jaki zapewnia piec kaflowy. Wystarczy tylko raz lub maksymalnie dwa razy dziennie dołożyć drewna, by piec kaflowy mógł oddawać swoje łagodne, przyjemne ciepło. Tym odróżnia się on od większości innych systemów ogrzewania pojedynczych pomieszczeń. Te systemy zazwyczaj oddają ciepło tylko w tym czasie, w którym spala się drewno. Ledwo zgaśnie płomień, kończy się również oddawanie ciepła.

W przypadku, gdy zależy nam na podniesieniu komfortu obsługi pieca kaflowego, istnieje możliwość wbudowania automatycznego urządzenia odcinającego. Wystarczy jedynie podanie i podpalenie paliwa, a reszta zrobi się automatycznie. Tym samym do minimum zredukowany zostaje już i tak niewielki nakład czasowy, który potrzebny jest do uzyskania zdrowego i przyjemnego ciepła.

Element wyposażenia wnętrz

Piec kaflowy stanowi chyba najpiękniejszy system grzewczy. Kafle, jak już sama nazwa wskazuje, odgrywają w nim decydującą rolę. Są one produktem naturalnym i wyróżniają się swoimi wieloma zaletami. A cóż to są za różnice, które sprawiają, że kafle są tak wyjątkowe?

Czysta natura

Kafle ręcznie robione
Kafle ręcznie robione

Kafle posiadają przyjemną, miękką niczym jedwab powierzchnię. Niemalże proszą się, by je dotknąć lub oprzeć się o nie. Dotykając ich powierzchni, praktycznie nie sposób się sparzyć, a w porównaniu do otynkowanych powierzchni na kaflach nie zobaczymy chropowatości. Kafle występują w dużej ilości kolorów i kształtów. Dzięki kreatywności kafelmistrza powstają unikaty, które sprawiają, że życie jest przyjemniejsze. Ponadto kafle są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji. Do utrzymania ich piękna wystarczy sama woda. W przeciwieństwie do otynkowanych powierzchni, nie wymagają konserwacji, wraz z upływem czasu nie pojawiają się na nich pęknięcia lub przebarwienia, a z wiekiem stają się one coraz piękniejsze i dlatego cieszą również kolejne pokolenia. Stworzone z naturalnych materiałów, zaspokajają wykazywaną przez człowieka potrzebę otaczania się naturalnymi surowcami. Tak więc prawdziwe piece kaflowe są naturalnym, indywidualnym, pięknym i długowiecznym produktem. Potwierdziło to również badanie przeprowadzone przez niemiecką firmę consultingową, w którym stwierdzono, że o wiele łatwiej jest sprzedać na rynku wtórnym dom z piecem kaflowym i to w dodatku za wyższą cenę, niż dom bez pieca kaflowego.

Kafle ręcznie robione

Kafli do obudowy pieców nie można produkować seryjnie, jak na przykład płytek. Do tego celu potrzeba manufaktur. Trudno to sobie wyobrazić? Jednakże od czasów „króla Ćwieczka” do dzisiaj każdy kafel produkowany jest sztuka po sztuce. Są one formowane, malowane, glazurowane oraz wypalane. Również z tego względu każdy piec kaflowy wybudowany przez zduna jest unikatowy.

Gerhard Dalla-Bona

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to proste

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zagadnienia ubezpieczeniowe w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?

Wypożyczanie sprzętu budowlanego to powszechna praktyka w branży, umożliwiająca elastyczno…