Zawód adwokata jest już od bardzo dawna znany i poważany w społeczeństwie. Adwokaci są osobami szanowanymi i poważanymi przez wszystkich ludzi. Wykonują oni dość specyficzny zawód, który polega na świadczeniu pomocy prawnej.

Zawód adwokata

Do głównych zadań adwokata należy udzielanie wszelkiej pomocy prawnej ludziom, obrona oskarżonych w sprawach karnych, a także postępowanie w zastępstwie stron przed sądami w przypadku spraw cywilnych. Adwokat może także reprezentować swoich klientów przed różnymi instytucjami. Ponadto specjaliści ci, pomagają tworzyć różne umowy, statuty i inne dokumenty.

Adwokat
Adwokat

Specjalizacja w zawodzie

Prawo w dzisiejszym świecie jest bardzo rozbudowane i skomplikowane. Kształtowało się ono przez wiele wieków i nadal ciągle się zmienia. Dlatego też prawnicy specjalizują się w różnych dziedzinach prawa. Adwokaci zajmować się mogą na przykład tylko obsługą osób prawnych lub tylko osób fizycznych. W przypadku pracy dla osób fizycznych, adwokaci zajmują się zagadnieniami z prawa karnego, cywilnego oraz rodzinnego. Adwokaci często reprezentują swoich klientów przed sądami w  czasie rozpraw. Natomiast jeżeli adwokat zajmuje się obsługą osób prawnych, to najczęściej działa w zakresie prawa finansowego, handlowego i administracyjnego. Do jego głównych obowiązków należy doradzanie w sprawach podatków, konstruowanie umów, zawieranie umów.

Adwokaci mogą pracować na własny rachunek, jak też mogą być zatrudnieni na umowę o pracę w kancelarii. W większych zespołach najczęściej występuje podział na specjalizacje. Dana osoba zajmuje się określonymi zagadnieniami prawnymi.

Jak zostać adwokatem?

Osoba pragnąca dołączyć do prestiżowego grona adwokatów musi przede wszystkim skończyć studia prawnicze, które trwają pięć lat. Następnie musi się dostać na aplikację, która jest pewnego rodzaju praktyką. Potem aplikanta czeka egzamin. Po zaliczeniu go, zostanie już pełnoprawnym adwokatem. Oczywiście po studiach prawniczych można wybrać różną ścieżkę kariery, można zostać nie tylko adwokatem ale na przykład sędzią prokuratorem, radcą prawnym, komornikiem czy też notariuszem.

Adwokaci to specjaliści, którzy są bardzo potrzebni na rynku. W każdym mieście znajdziemy wiele kancelarii adwokackich, które świadczą pomoc prawną. Zabrze to duże miasto, w którym działa mnóstwo wysokiej klasy adwokatów. Adwokat Zabrze zawsze pomoże, gdy ktoś ma problem natury prawnej.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lokalizacja wycieków to bardzo ważna sprawa

Wycieki mogą bardzo zaszkodzić. Firma Lakus, spółka z o.o. zajmuje się lokalizowanie wycie…