„Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, jak rozwijać naszą świadomość, możemy poprawić naszą jakość życia. Świadomość i jakość życia są ze sobą powiązane”. Wiele wyrażeń z codziennego życia wskazuje na ten związek: coś siedzi mi na żołądku, serce pęka z radości, strach chwyta mnie za gardło.

Sytuacje życiowe bezpośrednio zależą od warunków fizycznych, emocjonalnych i umysłowych, a także od mechanizmów regulacyjnych – oba obszary wzajemnie oddziałują na siebie w ciągłym procesie zmian. Medycyna psychosomatyczna została początkowo skierowana na wzajemne oddziaływanie ciała oraz procesów psychicznych i emocjonalnych. Jednakże zasady, na których opiera się zrozumienie tej interakcji między ciałem a umysłem, nieustannie się zmieniają, wchodząc na obszar warunków życia społecznego. Postać ciała ludzkiego jako spójnej, zorganizowanej jednostki podlega stałej regulacji na różnych poziomach. Stąd każdy bodziec, czy to wewnętrzny w formie myśli albo uczucia, czy zewnętrzny, powoduje reakcję w procesach regulacyjnych. Nowoczesne metody, takie jak pomiar zmienności rytmu serca (HRV) i obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) dają informacje o wewnętrznych i zewnętrznych procesach i bodźcach, a także o tym jak te procesy wpływają na konkretną formę świadomości. Analogicznie do percepcji różnych bodźców przez zmysły, sieci asocjacyjne tworzą podstawę do rozpoznania i interpretacji tego co postrzegamy. W końcu wychodzi na to, że wszystko, co kiedykolwiek zostało zauważone, jest przechowywane w fizyczny, materialny sposób.

Depresja i stres psychiczny

„Miliony ludzi w Niemczech cierpią na depresję i stres”. „Z powodu stresu, złego odżywiania, braku aktywności fizycznej i problemów umysłowych nasilają się problemy układu krążenia”.

Czasem przyczyną problemów psychicznych są podświadome lęki. Strach przed utratą pracy, obawa przed chorobą zagrażającą życiu, strach przed zrobieniem czegoś -często wpływają na świadomość i sytuacje życiowe. Strach, poprzez procesy komórkowe i hormonalne, powoduje powstanie stresu. Niedawne badania sugerują związek między przedłużającą się depresją i chorobami.

Osoba z depresją ma problemy z radzeniem sobie z codziennymi wyzwaniami. Może to prowadzić do ciągłej podświadomej nerwowości i przeciążenia psychicznego. W takich warunkach podwzgórze produkuje czynnik uwalniający kortykotropinę (CRF). CRF produkuje hormon adrenokortykotropowy w przysadce mózgowej, a to z kolei stymuluje korę nadnercza do produkcji hormonów stresu, takich jak kortyzol i kortykosteron. Celem tej hormonalnej kaskady, razem z wielopoziomowymi układami regulacyjnymi, jest doprowadzenie ciała w stresie do odpowiedniej czujności.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to proste

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym ciąć panele podłogowe?

Czeka Cię wymiana paneli podłogowych? Nigdy tego nie robiłeś? Trudne wyzwanie przed Tobą. …