„Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, jak rozwijać naszą świadomość, możemy poprawić naszą jakość życia. Świadomość i jakość życia są ze sobą powiązane”. Wiele wyrażeń z codziennego życia wskazuje na ten związek: coś siedzi mi na żołądku, serce pęka z radości, strach chwyta mnie za gardło.

Sytuacje życiowe bezpośrednio zależą od warunków fizycznych, emocjonalnych i umysłowych, a także od mechanizmów regulacyjnych – oba obszary wzajemnie oddziałują na siebie w ciągłym procesie zmian. Medycyna psychosomatyczna została początkowo skierowana na wzajemne oddziaływanie ciała oraz procesów psychicznych i emocjonalnych. Jednakże zasady, na których opiera się zrozumienie tej interakcji między ciałem a umysłem, nieustannie się zmieniają, wchodząc na obszar warunków życia społecznego. Postać ciała ludzkiego jako spójnej, zorganizowanej jednostki podlega stałej regulacji na różnych poziomach. Stąd każdy bodziec, czy to wewnętrzny w formie myśli albo uczucia, czy zewnętrzny, powoduje reakcję w procesach regulacyjnych. Nowoczesne metody, takie jak pomiar zmienności rytmu serca (HRV) i obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) dają informacje o wewnętrznych i zewnętrznych procesach i bodźcach, a także o tym jak te procesy wpływają na konkretną formę świadomości. Analogicznie do percepcji różnych bodźców przez zmysły, sieci asocjacyjne tworzą podstawę do rozpoznania i interpretacji tego co postrzegamy. W końcu wychodzi na to, że wszystko, co kiedykolwiek zostało zauważone, jest przechowywane w fizyczny, materialny sposób.

Depresja i stres psychiczny

„Miliony ludzi w Niemczech cierpią na depresję i stres”. „Z powodu stresu, złego odżywiania, braku aktywności fizycznej i problemów umysłowych nasilają się problemy układu krążenia”.

Czasem przyczyną problemów psychicznych są podświadome lęki. Strach przed utratą pracy, obawa przed chorobą zagrażającą życiu, strach przed zrobieniem czegoś -często wpływają na świadomość i sytuacje życiowe. Strach, poprzez procesy komórkowe i hormonalne, powoduje powstanie stresu. Niedawne badania sugerują związek między przedłużającą się depresją i chorobami.

Osoba z depresją ma problemy z radzeniem sobie z codziennymi wyzwaniami. Może to prowadzić do ciągłej podświadomej nerwowości i przeciążenia psychicznego. W takich warunkach podwzgórze produkuje czynnik uwalniający kortykotropinę (CRF). CRF produkuje hormon adrenokortykotropowy w przysadce mózgowej, a to z kolei stymuluje korę nadnercza do produkcji hormonów stresu, takich jak kortyzol i kortykosteron. Celem tej hormonalnej kaskady, razem z wielopoziomowymi układami regulacyjnymi, jest doprowadzenie ciała w stresie do odpowiedniej czujności.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to proste

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zagadnienia ubezpieczeniowe w wypożyczaniu sprzętu budowlanego: Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?

Wypożyczanie sprzętu budowlanego to powszechna praktyka w branży, umożliwiająca elastyczno…