Leczenie z pomocą tlenu wpływa korzystnie na ludzki organizm nie tylko pod względem samopoczucia, ale również zmian, które następują w ciele. Szybsza rekonwalescencja i poprawa humoru to podstawa, by dojść do siebie i powrócić do zdrowia. Stan emocjonalny, a także intelektualny jest bardzo ważny. W tlenoterapii przewlekłej istotnym jest stosowanie tejże metody leczenia przez minimum 15 godzin w ciągu doby każdego dnia. Wtedy efekty są widoczne najszybciej.
Jak przebiega kwalifikacja do terapii przewlekłej?
Na samym początku wykonywane jest badanie o nazwie gazometria krwi tętniczej. Dzięki niemu można wystawić obiektywną opinię na temat tego, jaka jest nasza wydolność płuc. By wyniki były całkowicie wiarygodne, pobiera się próbkę krwi z tętnicy na rzecz testów. Zdarza się, że konieczne jest przeprowadzenie badania z krwi arterializowanej, którą pobiera się z płatka ucha bądź z opuszka palca. Jest to jednak sposób, który nie pozwala w stu procentach podać wiarygodnego wyniku. By jednak wyniki były całkowicie wiarygodne, bardzo ważne jest przeprowadzenie badania podczas wypoczynku.
Kto może poddać się leczeniu i terapii przewlekłej z wykorzystaniem aparatów tlenowych?
Wszystko zależy od wyników, które zostaną uzyskane po przeprowadzeniu badania. Do leczenie kwalifikują się osoby, u których saturacja wynosi mniej niż 88 procent bądź występuje u nich nadciśnienie płucne, policytemia, a także obrzęki obwodowe.
Należy pamiętać, że oprócz dwóch powyższych sytuacji lepiej nie jest stosować terapii tlenem. Tylko szczególne przypadki pozwalają na odstępstwa od tej reguły. Aparaty tlenowe wykorzystywane w tejże metodzie terapeutycznej to urządzenia nowoczesne i spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa. Dzięki nim poprawia się samopoczucie oraz zdrowie pacjentów, którzy szybciej powracają do sił i mogą w miarę możliwości lepiej funkcjonować.
By terapia przynosiła efekty, konieczne jest nałożenie akcesorium na twarz pacjenta w taki sposób, by tlen był transferowany do jego nozdrzy. Często są to maski tlenowe, jednak mogą one powodować pewien dyskomfort, dlatego najczęściej pacjenci wybierają wąsy tlenowe, które nie przeszkadzają, a jednocześnie spełniają swoje funkcje. Wąsy tlenowe są również dobrym wyjściem, ponieważ nie przeszkadzają podczas mówienia, a także nie sprawiają żadnych problemów podczas jedzenia. Nie uciskają na twarz, nie pozostawiają żadnych śladów i pozostawiają swobodę, która w takiej sytuacji terapeutycznej i tak jest już bardzo ograniczona i nieprzyjemna.