Dom Jakie to trudne Aparaty tlenowe w tlenoterapii przewlekłej

Aparaty tlenowe w tlenoterapii przewlekłej

4 min odczyt
0
0
713

Leczenie z pomocą tlenu wpływa korzystnie na ludzki organizm nie tylko pod względem samopoczucia, ale również zmian, które następują w ciele. Szybsza rekonwalescencja i poprawa humoru to podstawa, by dojść do siebie i powrócić do zdrowia. Stan emocjonalny, a także intelektualny jest bardzo ważny. W tlenoterapii przewlekłej istotnym jest stosowanie tejże metody leczenia przez minimum 15 godzin w ciągu doby każdego dnia. Wtedy efekty są widoczne najszybciej.

Jak przebiega kwalifikacja do terapii przewlekłej?

Na samym początku wykonywane jest badanie o nazwie gazometria krwi tętniczej. Dzięki niemu można wystawić obiektywną opinię na temat tego, jaka jest nasza wydolność płuc. By wyniki były całkowicie wiarygodne, pobiera się próbkę krwi z tętnicy na rzecz testów. Zdarza się, że konieczne jest przeprowadzenie badania z krwi arterializowanej, którą pobiera się z płatka ucha bądź z opuszka palca. Jest to jednak sposób, który nie pozwala w stu procentach podać wiarygodnego wyniku. By jednak wyniki były całkowicie wiarygodne, bardzo ważne jest przeprowadzenie badania podczas wypoczynku.

Kto może poddać się leczeniu i terapii przewlekłej z wykorzystaniem aparatów tlenowych?

Wszystko zależy od wyników, które zostaną uzyskane po przeprowadzeniu badania. Do leczenie kwalifikują się osoby, u których saturacja wynosi mniej niż 88 procent bądź występuje u nich nadciśnienie płucne, policytemia, a także obrzęki obwodowe.

Należy pamiętać, że oprócz dwóch powyższych sytuacji lepiej nie jest stosować terapii tlenem. Tylko szczególne przypadki pozwalają na odstępstwa od tej reguły. Aparaty tlenowe wykorzystywane w tejże metodzie terapeutycznej to urządzenia nowoczesne i spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa. Dzięki nim poprawia się samopoczucie oraz zdrowie pacjentów, którzy szybciej powracają do sił i mogą w miarę możliwości lepiej funkcjonować.

By terapia przynosiła efekty, konieczne jest nałożenie akcesorium na twarz pacjenta w taki sposób, by tlen był transferowany do jego nozdrzy. Często są to maski tlenowe, jednak mogą one powodować pewien dyskomfort, dlatego najczęściej pacjenci wybierają wąsy tlenowe, które nie przeszkadzają, a jednocześnie spełniają swoje funkcje. Wąsy tlenowe są również dobrym wyjściem, ponieważ nie przeszkadzają podczas mówienia, a także nie sprawiają żadnych problemów podczas jedzenia. Nie uciskają na twarz, nie pozostawiają żadnych śladów i pozostawiają swobodę, która w takiej sytuacji terapeutycznej i tak jest już bardzo ograniczona i nieprzyjemna.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Jakie to trudne

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym ciąć panele podłogowe?

Czeka Cię wymiana paneli podłogowych? Nigdy tego nie robiłeś? Trudne wyzwanie przed Tobą. …